HIZLI ERİŞİM

Hayvanat Bahçesi

   Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim edilen “Burç Ormanı Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Projesi” Hayvanat Bahçesi Burç Ormanı içerisinde 1000 dönüm arazi üzerine tahsis edilmiştir.      

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en geniş alana sahip Hayvanat Bahçesi konumunda olup, Avrupa’da belli bir sıralamaya girmiş bulunmaktadır.

  İçerisinde servis binası, kafeterya, akvaryum, kanatlılar için kafesler, maymun, kanguru, deve kuşu, atlar, deve, ceylan, geyik, dağ keçisi, dağ koyunu, karaca, Kamerun koyunu evleri tel örgüyle çevrilmiş doğal ortamının ve kışlık barınaklarının bulunmaktadır.

   İçinde yüzlerce türün bulunduğu kuş kafesi 400 m² alana sahip 30 m yüksekliğinde hayvanların yazın ve kışın içerisinde rahatlıkla uçabilecekleri şekilde dizayn edilmiştir.

  Tropik ortamda yaşayan kuşlar için kışın ısıtılan kapalı bölümler de mevcuttur. Kuş kafesinde 90 tür ve 950 adet hayvan bulunmaktadır.

  Deniz ve tatlı su canlılarının bulunduğu akvaryum bölümü 1200 m² alana sahip ve 450 ton su kapasitelidir.3 adet deniz akvaryumu ve 18 adet tatlı su akvaryumu olmak üzere toplam 21 adet akvaryum bulunmaktadır. 82 tür ve 3250 adet balığımız mevcuttur.

  Çift tırnaklılar her cins kendileri için ayrılan 20–25–30 dönümlük alanlar içinde etrafı şok telleri ile muhafaza edilmektedirler.

  Maymun evi yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Toplamda 8 tür ve 35 adet maymun bulunmaktadır.

  Yırtıcı hayvanlar bölümünde yazlık ve kışlık bölümler bulunmakla beraber kışlık bölümler kaloriferle ısıtılmaktadır. Aslan, kaplan, leopar, jaguar, puma, ayı, kurtlar, bu bölümdedir.

  Zürafa, deve, zebra, kanguru, atlar, yak ve deve kuşları kışın kapalı alanda yazın ise doğal ortamına yakın yazlık alanda barınmaktadırlar. Sürüngen evinde bulunan yılanlar ve timsahlar kışın alttan ısıtmalı bölümlerde muhafaza edilmektedir.

     Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına 2014 yılında Sayın Bakanımız Fatma ŞAHİN’İN başlaması ile beraber Hayvanat Bahçemiz büyümeye Türkiye’de ve Dünyada ve bir ilklere sahip olan projelere imza atıp hayata geçirmiştir.

FOK GÖSTERİ MERKEZİ

  Hayvanat Bahçemizde 800 Kişilik izleyici platformuna sahip Türkiye’de hiçbir hayvanat bahçesinde bulunmayan Fok Gösteri merkezimiz bulunmaktadır. Bu merkezimizde gelen ziyaretçilerimize hafta içi 1 seans hafta sonları ise 2 seans olmak üzere eşsiz fok gösterilerimiz sunulmaktadır.

 SAFARİ PARKI

   Hayvanat Bahçemizde Türkiye’nin ilk safari parkının açılışı 2015 yılı 23 Nisan’da yapılmıştır. Safari parkımız yaklaşık 200 Dönümlük bir arazi üzerine inşa edilmiş içerisinde, Kızıl geyikler, Alageyikler, Benekli Geyikler, Ceylanlar, Karacalar, Dağ Keçileri, Tiftik Keçileri, Kamerun Koyunları, Maymunlar, Haflinger ve Midilli Atları, Kangurular. Tibet Öküzleri, Mandalar, Develer, Kangurular, Lamalar, Deve Kuşları, Tavus Kuşları vb. birbiri ile bir arada yaşayabilen 25 farklı türde toplam 257 adet hayvan ile yaklaşık 50 farklı türde 500 adet kanatlı hayvan bulunmakta olup ayrıca hayvanların yaşamlarını ikame edecek yemlikleri, suluklar hayvanların serinlemesi için iki adet doğal gölet bulunmaktadır.

  Yapılan bu Safari Parkta Hayvanlar Doğal Ortamlarında Serbest olarak bulunurken insanlar gezi aracı içerisinde hayvanları yakından görme ve tanıma imkanını bire bir yaşamaktadırlar.

ZOOLOJİ VE DOĞA MÜZESİ

     Gaziantep Hayvanat Bahçesi İçerisine 700 m2 lik alan inşa edilen zooloji ve hayvan müzemizde yurt içi ve yurt dışındaki hayvanat bahçelerinde fizyolojik ömürlerini tamamladıktan sonra tahnit edilen yaklaşık 50 Türde 120 kemikli hayvan ile 128 Türde 427 adet kanatlı bulundurmaktadır.

    Yine müzemizde kavanozlar içerisinde formhalide edilmiş değişik türlerde 80 adet sürüngen hayvan, 22 türde 78 adet deniz canlıları ile M.Ö.1700 Yıllarında yaşamış 7 adet dev Mammuthus ,Dimetrodon ,Machairodus ,Gorilla ,Rhinoceros ,T-rex Skull Kafa ,Dorudon İskeletleri  sergilenmektedir.

    Müzemizde bulunan 50 kişilik eğitim salonumuzda gelen öğrenci ve ziyaretçilerimize ilk önce bir eğitim verilip müzemizin tanıtımı yapılmaktadır. Müzemiz 23 Nisan 2017 Yılı İçerinde ziyarete açılmıştır.

TROPİK KELEBEK MERKEZİ

    Büyüklüğü ve barındırdığı türler bakımından dünyanın önde gelen hayvanat bahçeleri arasında yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde, farklı türde binlerce kelebeğin yaşayacağı "Tropik Kelebek Merkezi" kuruluyor

     Bu kapsamda hayvanat bahçesinde, Endonezya ve Filipinler'den getirilecek yaklaşık 120 türden oluşan 20 bin kelebeğin yaşayabileceği bir merkez oluşturulmuş bu merkezimizde çeşitli sürüngen türleri de yer alacaktır.

 

ŞEMPANZE ADASI

     Hayvanat Bahçesi içerinde 5 dönüm arazi üzerine inşa edilen şempanze adası yazlık ve kışlık barınaklardan oluşmaktadır.10 adet Kışlık barınağı bulanan bu şempanze adasının içerisinde şempanze doğum odası ve bebek bakım odaları bulunmaktadır. Yazlık alanlarında ise doğal göletlerin ve cim alanlar bulunmaktadır. 1 ay içerisinde açılışa hazır hale getirilecek olan bu alanda farklı türde primatlar ve şempanzeler ziyaretçilerimizin gösterine sunulacaktır.

   Bahçemizde tren turları ve düzenlenmekte olup ziyaretçilerimiz bu turlarla bahçenin tamamını gezme fırsatı bulmaktadırlar.

Gecen 15 yıl süre zarfında hayvanat bahçemiz sürekli portföyünü zirvede tutmuştur. Her gecen yıl birbirinden farklı türdeki hayvanlar için doğal yapılarına ve ekolojik yaşamlarına uygun barınaklar inşa edilip farklı türlerdeki tüm hayvanların, hayvanat bahçemize kazandırılması ile bahçemizi ziyaret eden kitle sayısında büyük bir artış sağlanmıştır. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi toplamda 325 tür ve 7.100 adet hayvanıyla sadece Gaziantep’e değil tüm bölgeye ve Türkiye’ye hizmet etmektedirler. Hayvanat Bahçemizi 2019 yılında yaklaşık 4.500.000 kişi ziyaretçi gezmiştir. Çocuklar Hayvanat Bahçemize büyük ilgi göstermektedir. Kitaplarındaki gördükleri hayvanların canlılarını burada birebir görmeleri ilgilerini çekmektedir. Ayrıca Hayvanat Bahçesinde çocuklar için çocuk oyun grupları dinlenme parkları bulunmaktadır.                                                                                                  

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en geniş alanına sahip Hayvanat Bahçesi konumunda olup, Türkiye ve Dünya Turizminin TUR listesinde girip, Başta Güney Doğu Anadolu Bölgesi illeri olmak üzere tüm Türkiye’den, Komşu ülkelerden ve Dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu gün Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci Dünyanın ise ilk dört hayvanat bahçesinden birisidir.