HIZLI ERİŞİM

İmalat Sanayi

Bölgesel kapasitesi, istihdam gücü, ihracat potansiyeli açısından Gaziantep’in en güçlü yönü olarak diğer ekonomik birimler arasında bir adım öne çıkmaktadır.

Gaziantep imalat sanayisi; kalifiye eleman yapısı, geçmişten gelen tecrübe birikimi ile bulunduğu bölgenin en dinamik sanayi gücüne sahiptir. Genel yapı olarak, küçük imalathane ve atölyelerin yanı sıra, büyük tesislerinde gerek sayıca gerek kapasite ve istihdam açısından fazla olduğu dikkati çekmektedir. İl sanayisi birçok sektörde Türkiye’de en önemli üretim merkezi konumunda olup, bu durumunu düzenlediği Uluslararası fuarlar ile destekleyerek sanayisini ve üretim gücünü daha üst seviyelere çıkartmaktadır.

Tekstil Sanayi

Tekstil sanayi Gaziantep’te daha çok hammadde ve yarı mamul üretiminde yoğunlaşmıştır. Gaziantep tekstil sanayi yönünde makine halısı ve makine halısını üretimine yönelik ihtiyaç duyulan sentetik iplikleri imal eden işletmeler yoğunlukta yer almaktadır. Makine halısı üretiminde son dönemde kullanımı yaygınlaşan  polyester, tekstürize polyester iplik, bükülmüş polyester iplik üreten işletmelerimizin sayısında artış olmuştur. Bu şekilde makine halısı üretiminde yeni trendler yaratmaya devam ederek Türkiye’nin en önemli üretim merkezi olma konumunu korumaktadır.

Firma sayısı açısından en fazla imalat yapılan tekstil kolları şu şekilde sıralanabilir;

Akrilik İplikler

Polipropilen İplikler

Polyester İplikler

Makine Halısı

Tufting Dokuma Halısı

Kaymaz Tabanlı Halı

Pamuk (Open-End , Penye, Vorteks) İpliği

Polipropilen Çuval ve Torba (Lamineli ve Laminesiz)

Non Woven Kumaş

Triko Örme Eşyalar-Giyim (Kazak,ceket,Hırka)

Penye Konfeksiyon Giyim (Pantolon,Gömlek,Ceket,T-shirt,Eşofman Tk, İç Giyim vb.

Gıda Sanayi

Gaziantep imalat sanayi içerisinde, işyeri sayısı ve sağladığı istihdam açısından tekstil sektöründen sonra en önemli sektördür. Gaziantep bir tarım ili olmamasına rağmen, pek çok tarım ürününün  işlenmesi Gaziantep ve çevresinde yapılmaktadır. Ayrıca organik gıda ürünleri konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Gıda sanayi içerisinde ağırlıklı imalat konuları şunlardır;

Buğday Unu

Bulgur

Makarna, Şehriye ve İrmik

Bitkisel sıvı yağlar ve Margarin

Kakaolu mamuller

Şekerlemeler ve şeker mamulleri

Toz içecekler

Tahin, Helva, Reçel

Gaziantep Baklavası

Antep fıstığı işleme

Kuruyemiş işleme

Bakliyat işleme ve paketleme

Yumurta

Dondurulmuş Gıda Ürünleri

 

Metal ve Makine Sanayi

Gaziantep’te metal ve makine sanayi ilimizin ana sanayi dalları olan gıda, tekstil ve plastik sanayine dayalı olarak gelişmiştir. Gaziantep, değirmen makineleri, tarım makineleri, tekstil makine ve yedek parçaları konularında, Türkiye’de önemli bir yere sahiptir. Gaziantep makine metal sektörünün Türkiye imalatı içerisindeki önemli paya sahip olan alt sektörleri aşağıda sıralanmıştır.

Değirmen Makineleri İmalatı (bulgur, makarna, un, mercimek, vs.)

Halı yan sanayi makineleri (halı traş,bobinvar,apre, sırt yolma, vs.)

Halı Yıkama ve kurutma makineleri

Fantazi iplik büküm makineleri

İplik fiksaj makineleri

BCF iplik makineleri ve yardımcı makineleri (düze yakma fırınları vb.)

Plastik ayakkabı enjeksiyon makineleri (Poliüretan, PVC vb.)

Tarım makineleri

Para kasaları

Basınçlı kaplar, Depolar, Kazanlar

Yürüyen Merdiven

 

Kimya Sanayi

Gaziantep kimya sanayi önceleri tekstil sektörünün daha sonraları ise plastik ayakkabı sektörünün ihtiyacı olan hammaddelerin imalatı ile başlamış ve gelişmiştir. Tekstilde sektörünün ihtiyacı olan harman yağı, tekstil boyaları imalatı ve tekstil boyama işlemleri, plastik ayakkabı imalatında kullanılan plastifyanlar, geleneksel sabun imalatı, sektörün oluşmasında ve gelişmesinde en önemli kalemleri oluşturmuştur. Gaziantep kimyasal madde ve ürünleri imalatında önemli paya sahip olan alt sektörler şunlardır.

Suni deri

Tutkal

Masterbatch boya

Tekstil boyahaneleri

Sabun, deterjan, şampuan

İnşaat boyası-tiner b.

 

Plastik Sanayi

Plastik sektörü, kapasitesi, sağladığı istihdam ve katma değer ile Gaziantep için en önemli sektörlerden biridir. Gaziantep tekstil sektörü içerisinde yer alan bazı plastik hammaddenin (Akrilik, polipropilen ve polyester) dünyada en fazla tüketildiği şehirlerden biridir. Bu hammaddeler tekstil sektöründe halı, triko ipliği, çuval dokuma ve non-woven kumaş imalatlarında kullanılmaktadır.

Gaziantep plastik sektöründe önemli paya sahip olan alt sektörler şunlardır.

PVC kapı-pencere profili

PP ve PE ambalaj filmi imalatı (OPP &BOPP dahil)

PU,PVC ve EVA ayakkabı-terlik

PP çuval, PP iplik – kumaş

Ayakkabı Deri, İşlenmiş Deri Mamülleri

Gaziantep’te büyük bir ham ve işlenmiş deri potansiyeli bulunmasına rağmen dericilik sektörü yeterince gelişememiştir. Dericilik bölgede basit işleme yöntemleriyle toplanılarak çeşitli deri işleme merkezlerine gönderilmektedir.

Gaziantep’teki mevcut deri, ayakkabı imalathaneleri, 2000 yılına kadar, genellikle küçük atölye şeklinde yapılanmıştı. 1990 yılında başlanılan çalışmalar sonucunda, 2000 yılında, 163.000 m2 alan üzerine, 300 adet işyerinin bulunduğu modern bir “Gaziantep Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi” oluşturulmuştur. Genellikle merdane türü ayakkabı ve ayakkabı yan işleri ile uğraşan firmaların bulunduğu bu sitede imalatın %70’i teknolojik makinelerle yapılmaktadır. Doluluk oranı %100’ olan sitede imal edilen her model, ve kalitede ayakkabılar yurdun her tarafına pazarlanmaktadır.

GSO tarafından 2016 yılı içerisinde “Gaziantep Ayakkabı İhtisas OSB” oluşturulması çalışmalarına başlanmış olup, 2017 yılı içerisinde yer seçimi, izin ve diğer kuruluş çalışmaları devam etmektedir.

GSO ayrıca her yıl yaz ve kış olmak üzere iki defa organize ettiği GAPSHOES Uluslararası fuarı ile sektörün vizyonunu genişletme çalışmasına devam etmektedir.

Bu sektörde önemli paya sahip olan alt sektörler şunlardır.

Evde ve dışarıda giyilen terlikler(PVC, PU, EVA hammaddelerinden yapılmış)

Deriden ve suni deriden yapılan Erkek ayakkabıları

Ayakkabı ve terlik tabanları ve sayaları

Her türlü ayakkabı ve terlik aksesuarları

Ağaç Ürünleri Ve Mobilya Sanayi

Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri şeklinde yapılanmış olan bu sektör çoğunlukla Küçük Sanayi Sitesi içerisinde faaliyet göstermektedir. Özellikle şehir içi ve yurt içi talebin karşılanması amacı ile mikro ya da küçük ölçekli firmalar imalatlarına devam etmektedir.

Bu sektör Gaziantep’te gelişmeye en açık potansiyele sahiptir. Küçük firmaların sahip olduğu bilgi birikimi ile imalat alışkanlıkları uygun eğitimler ve planlı yönetim sistemleriyle Gaziantep’e ve ülkeye daha fazla katma değer kazandırabilecek hale getirilebilir. Yerli ve yabancı yatırımcıların bu sektöre şehrimizde yapacakları yatırımın, sektörün sahip olduğu imalat kabiliyeti ile bölge ülkelerine yüksek ihracat potansiyeli bulunmaktadır.

 

Kağıt Ürünleri Sanayi

Gaziantep kağıt ürünleri imalatı sektöründe ağırlık oluklu mukavva ve karton kutu imalatı ile karton masura imalatındadır. Oluklu mukavva ve karton  kutular gıda ve tekstil sektörlerinde ambalaj  malzemesi olarak kullanılmaktadır. Karton masura imalatı yapan firmalar da tekstil sektöründe iplik ve halı imalatı ile plastik sektöründe her türlü plastik film, sera örtüsü..v.b. imalatı yapan firmaların ihtiyaçlarını karşılamaktadır.