HIZLI ERİŞİM

Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi

Türkiye’ de bir Hayvanat Bahçesi içerisinde yer alan ilk ve tek Zooloji Müzesi  olan Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi geçmişten günümüze tanıklık eden yüzlerce hayvan türünü tanıma imkanı sunmaktadır. Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi  zamanın dondurulduğu fantastik bir dünyanın kapılarını açarak, sizleri milyonlarca yıl önce yaşamış nesli tükenmiş ve tükenmekte olan hayvanları tanıtmaktadır. Zooloji ve Doğa Müzesi, varlığını günümüze kadar sürdüren ve doğayı paylaştığımız yüzlerce hayvan örneğine yakından bakmamızı sağlamaktadır. Memelilerden, sürüngenlere, kanatlılardan, Deniz hayvanlarına kadar toplam  550  tür olmak üzere 700 adet hayvan örneği sergilenen müzede, tarihin derinliklerinde kalmış nesli tükenmiş birbirinden önemli hayvan iskeletleri meraklılarıyla buluşturulmaktadır. Yeryüzündeki ilk memelimsilerden olan Pelikozorların en ünlü etçil örneği Dinazor ailesinin öncülerinden Dimegrodon, 150 Milyon yıl önce yaşamış ve Dünyaya hükmetmiş Dinazorlar dan Therex, kedigiller ailesinden memeli türlerin kabusu 10 bin yıl önce nesli tükenmiş kılıç dişli kaplan, M.Ö. 1700 yıllarında yaşamış filgiller familyasının nesli tükenmiş cinsi olan Mamut, soyunu sürdürebilmiş ve filden sonraki en iri kara hayvanı olan Gergedan ve Balina'nın 33 milyon yıl önce yaşamış atalarından olan Dorudan sergilenmektedir.

Müze vahşi doğadan enstantanelerin canlandırılmasıyla gerçeği aratmamaktadır. Ötücü kuşlar, yırtıcı kuşlar ve perde ayaklılar gibi türlerden oluşan  187  kanatlı hayvan doğal yaşam alanları yeniden canlandırılarak sergilenmektedir. Su altı dünyasından 55 Deniz canlısı kurutma işlemi ile vücut bütünlüğü korunarak ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur. Yılan, Timsah, Varan ve Balıklardan oluşan 60 Hayvan örneği bilimsel yöntemler kullanarak koruyucu bir sıvı ile dolu kavanoz içinde gerçekliğinden ödün vermeden teşhir edilmiştir.

Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi, çocuklardan bilim adamlarına her yaş ve kesime hitap etmektedir. Müzede oluşturulan hayvan koleksiyonun yanı sıra, eğitim salonunda doğal yaşam ve hayvan alemi belgeselleri ve eğitici filmler izletilerek seminerler verilmektedir.