HIZLI ERİŞİM

ÜRDÜN-İRBİD

         

İrbid, Ürdün'ün kuzey kesiminde aynı isimli valiliğin merkezidir. Nüfus olarak başkent Amman'dan sonra, Ürdün'deki ikinci büyük yerleşim birimidir.

Önemli bir eğitim şehri olan İrbid’de, Yermuk Üniversitesi, 1976 yılında hem devlet hem de özerk yönetim tarafından denetlenen bir üniversite olarak kurulmuştur. Arapça ve İngilizce olarak eğitim veren üniversitede güzel sanatlar, fen bilimleri, tıp, mühendislik, tarım ve veterinerlik fakülteleri bulunmaktadır.

Gaziantep ve İrbid belediyeleri, 10 Nisan 2010 tarihinde Kardeş Şehir Anlaşması imzalamışlardır.

İRBİD-GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Bölgesinde yer alan yerel otoritelerden Gaziantep (Türkiye), Stuttgart (Almanya), Paris (Fransa), ve Marmara Belediyeler Birliği (Türkiye), Amman İrbid (Ürdün) ve Halep’e (Suriye) proje kapsamında çevresel sosyal ekonomik kalkınma ve sürdürülebilir kentsel hareketlilik planı gelişiminde enerji verimliliği konusunda uygulanabilir yaklaşımların tanıtılmasında destek sağlamak amacıyla ortak bir proje yürütülmüştür.

Gaziantep ve İrbid şehirleri kültürel bir çok alanda bir araya gelmiştir. Özellikle Gastronomi alanında karşılıklı deneyim paylaşımları gerçekleştirilmiş ve önemli festivallerde birbirilerine destek olmuşlardır.

ÜRDÜN- TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

http://amman.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/389643

 

                                         

@GreaterIrbidMunicipality

 

Belediyenin Web Sitesi

www.irbid.gov.jo