HIZLI ERİŞİM

UKRAYNA-KHARKİV

          

Kharkiv, Ukrayna'nın ikinci büyük şehridir ve ülkenin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Şehrin merkez nüfusu 1.460.000 ve genel nüfus yaklaşık 1,7 milyon civarındadır.

Kharkiv; Ukrayna'nın temel endüstri, eğitim ve kültür merkezlerinden biridir. Sanayisi daha çok askeri ürünler ve makine sanayi üzerinedir. Kharkiv’de yüzlerce sanayi şirketi bulunmaktadır. Şehrin en meşhur mekanı, Avrupa'nın en büyük üçüncü ve Dünyanın en büyük yedinci şehir meydanı olan Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi)'dır.  Kharkiv kültürel gelenekler ile zengin bir şehirdir.

Gaziantep ve Kharkiv şehirleri arasında birçok ortak proje gerçekleştirilmiştir. Gaziantep Üniversitesi ve Karazin Üniversitesi arasında ise mevcut ilişkilerin aktif olması sebebiyle resmi bir protokol imzalanmış ve iki üniversite arasında çeşitli deneyim paylaşımları gerçekleştirilmiştir.

Gaziantep ve Kharkiv Belediyeleri, Kardeş şehir anlaşmasını 15 Nisan 2011 tarihinde imzalamıştır.

   KHARKIV- GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

Çingene Kızı Mozaik Replikası, ‘Kardeş Şehir’ ilişkilerinin 10. Yılı anısına Kharkiv şehrine armağan edilmiştir. Kharkiv’in en büyük parkı olan Schevchenko parkında Gaziantep Çingene Kızı Mozaiği Replikası ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur.

Gaziantep kültürü, tarihi, el sanatları ve gastronomisi ile tanıtılmış ve Ukrayna halkından yoğun ilgi görmüştür. İki kent yerel yönetim konularını kapsayan alanlarda karşılıklı olarak deneyim paylaşımları gerçekleştirmiştir.

UKRAYNA- TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

https://turkey.mfa.gov.ua/tr/isbirligi/ukrayna-turkiye-siyasi-iliskileri

 

                                                                                                                                         

@kharkovgovernment                                                      @cityKharkov

 

Belediyenin Web Sitesi

https://www.city.kharkov.ua/