HIZLI ERİŞİM

SLOVENYA-CELJE

          

Celje şehri Slovenya’nın üçüncü büyük kentidir. Celje şehrine ilk yerleşimin ‘Hallstatt’ döneminde (M.Ö. 6-8 y.y.) yapıldığı bilinmektedir. Şehrin nüfusu 50.000 civarındadır.

Celje, tarihi kayıtlarda çok katlı mermer sarayları, geniş meydanları, büyük duvarları ve sokakları ile meşhur, güvenli, zengin tarihi mirası ve Slovenya ölçüsünde yoğun nüfuslu bir şehir olarak bilinmektedir.

Tarihi Celje Kalesi ise şehrin en çok turist çeken önemli merkezleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, kış turizmi de şehrin önemli geçim kaynaklarından biridir. Celje, Roma döneminin önemli yerleşim yerlerinden birisi olup şehirde bu döneme ait çok sayıda mozaik bulunmaktadır.

Gaziantep ve Celje belediyeleri, birçok ortak alanda ilişkilerini güçlendirmek amacıyla 18.03.2014 tarihinde kardeş şehir anlaşmasını resmi olarak imzalamışlardır.

CELJE – GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

Şehrin çarşısı olarak adlandırılan merkezde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin logosunu taşıyan bir Mozaik bulunmaktadır. Gaziantepli ustalar tarafından yapılan replika mozaik eseri Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Celje şehrine kardeşliğin ve dostluğun bir nişanesi olarak armağan edilmiştir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Slovenya'nın Celje şehri arasında "Dezavantajlı Gençler Kardeş Şehirlerini Tanıyor Projesi” 2015 yılından beri aktif bir şekilde devam etmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı merkezlerde bulunan öğrencilere kış sporları alanında eğitim imkânı sağlanmakta ve ilk kez yurt dışı tecrübesi ile, farklı bir kültür ve coğrafyayı tanımaları sağlanmaktadır.

SLOVENYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

http://ljubljana.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/360821

 

                           

@knezjemestocelje

 

Belediyenin Web Sitesi

https://www.celje.si/en/card/city-hall