HIZLI ERİŞİM

PORTEKİZ-BRAGA

            

Braga Belediyesi, Portekiz'in Norte bölgesine bağlı Cávado alt bölgesinin belediyelerinden biridir. Tarihteki ismi Bracara Augusta'dır. Braga, Portekiz'in en büyük üçüncü, Minho Bölgesi'nin en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Şehrin nüfusu 200.000 civarındadır.

Kuzeyde daha çok yüksek ve dağlık bir bölgede olmasına rağmen okyanusa sadece 30 km uzaklıktadır. Şehrin en önemli Üniversitesi Universidade do Minho’dur.

Kentte, antik çağ, orta çağ ve özellikle de Roma döneminin izlerine sıklıkla rastlanır. Bu yüzden, antik ve dini tarihi eserleri ve mimarisi ile Avrupa’nın sayılı kentlerinden biri konumundadır.

Avrupa’nın en genç şehirlerinden biri olarak kabul edilen Braga, iki bin yıllık tarihi ile aktif bir şehir olup bölgesel ve stratejik olarak merkezi bir rol üstlenmiştir.

Braga hem ayrıcalıklı coğrafi konumu hem de dinamizmi nedeniyle Roma döneminden günümüze, bölgenin ekonomisinde, kültüründe, ilminde ve teknolojisinde öncü bir rol oynamaktadır.

Braga, turizm sektörlerinde önemli bir destinasyon olarak ilgi uyandırmaktadır. Dini ve Kültürel Turizm (kenti ziyaret edenlerin temel ilgi alanlarından ikisi), İş Turizmi, Dönemlik Şehir Turları, Gastronomi gibi alanlar turizm sektörünü teşvik etmektedir.

Braga aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı- Bom Jesus Tapınağı’na sahiptir. Medya Sanatları alanında UNESCO’nun Yaratıcı Kenti olarak seçilen Braga aynı zamanda 2027 Avrupa Kültür Başkenti unvanı için de yarışmaktadır.

BRAGA-GAZİANTEP

20.04.2022 tarihinde Gaziantep ve Braga şehirleri arasında İşbirliği Niyet Anlaşması imzalanmıştır.

İktisadi İş birliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) tarafından “Şampiyon Şehirler” arasında yer alan Gaziantep ve Braga  şehirleri 15.09.2022 tarihinde ise Gaziantep’te düzenlenen törenle resmi olarak Kardeş Şehir olmuşlardır.

 PORTEKİZ-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

https://www.mfa.gov.tr/turkiye-portekiz-siyasi-iliskileri.tr.mfa

                                                                                                                                                                 

@municipiodebraga                                @CM_Braga                     @municipio_de_braga

 

Belediyenin Web Sitesi

https://www.cm-braga.pt/en