HIZLI ERİŞİM

MOĞOLİSTAN-ULAN BATUR

         

Moğolistan’ın Başkenti olan Ulan Batur, ülkenin en büyük şehridir. 2008 yılı verilerine göre nüfusu 1 milyonun üzerindedir. Ulan Batur’a 50 km uzaklıktaki kırsal bir bölgede Tonyukuk anıtı bulunmaktadır. 370 km uzağında ise, Orhun Abidelerinin asıl kısmı yer almaktadır.

Orhun Yazıtları, Göktürk (Köktürk) imparatorluğunun ünlü hükümdarı Bilge Kağan döneminden kalan yazılı taşlardır. Bu taşlar hem maddi hem de manevi bakımdan Türk dili, kültürü ve tarihinin en değerli anıtlarıdır. “Türk” kelimesi, Türk milletinin adı olarak ilk defa bu Bengü taşlarda geçmektedir. Bunlar, Türk edebiyatının ilk şaheseri, Türk hitabet sanatının muhteşem örneği, Türk yazı dilinin ilk belgeleridir. Orhun yazıtları, bilinen ilk Türkçe yazıtlardır.

Ulan Batur, ülkenin kültür, sanayi ve mali kalbi ve Moğolistan karayolu ağının merkezidir. Rusya Trans-Sibirya Demiryolu ve Çin demiryolu sistemi şehirden geçmektedir. Moğolca "Kızıl Bahadır" anlamına gelen şehrin eski ismi Urga'dır. Şehir 9 ilçeye ayrılmıştır.

İki şehir arasındaki Kardeş Şehir Protokolü 25.09.2010 tarihinde Gaziantep’te imzalanmıştır.

ULAN BATUR – GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

Ulan Batur şehri ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kültürel alanda birbirlerine destek olmakta ve çeşitli etkinliklere katılım sağlayarak kardeş şehir ilişkilerini aktif bir şekilde yürütmektedir.

Gaziantep’te bulunan Dokurcum değirmeni yanına inşa edilen Orhun Anıtları replikası açılışı görkemli bir tören ile gerçekleştirilmiştir. Ulan Batur ve Gaziantep arasındaki Kardeş Şehir protokolü bu açılış töreninde resmiyet kazanmıştır.

İki şehir Yerel Yönetim konularını kapsayan alanlarda da çeşitli işbirlikleri gerçekleştirmiş ve özellikle Çevre, Yeşil alanlar, Park Bahçe konularında işbirlikleri gerçekleştirmiştir.

MOĞOLİSTAN – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

http://ulanbator.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/121355

 

                                                                                                                                                               

@CityCouncilofUlaanbaatar                                             @UlaanbaatarMng

 

Belediyenin Web Sitesi

www.ulaanbaatar.mn