HIZLI ERİŞİM

LÜBNAN-TRABLUS

          

Lübnan’ın Şimal vilayetinin merkezi olan Trablusşam, ülkenin en büyük ikinci şehridir. Nüfusu, 500.000’dir. Nüfusun yaklaşık yüzde 80’i Müslüman olmakla birlikte Hristiyan ve Nusayriler de bu şehirde yaşamaktadır.

Lübnan’ın sahip olduğu adalar arasında yer alan Palmiye Adası veya Tavşan Adası UNESCO tarafından Dünya mirası olarak ilan edilmiştir. Bu adada, yeşil kaplumbağalar ve ender görülen kuşlar yaşamaktadır.

Bugün Lübnan’ın bir liman kenti olan ve Akdeniz’in doğu sahilinde yer alan Trablus ve çevresi limanlardan dolayı ticaret bakımından büyük bir öneme sahiptir.

Gaziantep ve Trablusşam Belediyeleri arasında 31 Mart 2012 tarihinde Kardeş Şehir Protokolü İmza Töreni gerçekleştirilmiştir.

GAZİANTEP- TRABLUS İLİŞKİLERİ

İki şehir arasında birçok farklı alanda karşılıklı deneyim paylaşımı gerçekleştirilmiştir. Özellikle Tarihi Kültürel Miras ve restorasyon çalışmaları alanında deneyim paylaşımı geçekleştirilmiştir.

Kültürel anlamda birçok kez bir araya gelen şehirler, her iki ülkede gerçekleştirilen kültürel faaliyetlerde önemli bir rol üstlenmiş ve her iki ülkede gerçekleştirilen organizasyonlara destek sağlamışlardır.

LÜBNAN- TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

http://beyrut.be.mfa.gov.tr/Mission/InfoNotes

 

                               

@MunicipalityTripoli

 

Belediyenin Web Sitesi

http://www.tripoli.gov.lb