HIZLI ERİŞİM

İSVEÇ-KARLSTAD

          

Karlstad, İsveç’in güneyinde, göller yöresinin batı kuşağında, ormanlık bir bölgede kurulmuştur. Kent limanı Vasteras’tan sonra İsveç’in en büyük ikinci göl limanıdır. Sembolü güneş olan Kentin nüfusu yaklaşık 100.000 civarındadır.

Tarihi eskilere dayanan kent, İsveç’in sayılı Viking Orta Çağ şehirlerinden biridir. Kentin açıklarında Vanern Gölü’nde yer alan ‘Tingvalla’ bölgesi turistik açıdan oldukça önemli bir değer taşımaktadır.

Kentin ilk katedrali, 1725 yılında Mimar Christian Haller tarafından, Kungsgarden’in bulunduğu yere inşa edilmiştir, günümüzde ise İsveç’in en büyük çağdaş kentlerinden biri olarak bilinmektedir.

Hemen hemen her türlü spor dalında, Avrupa’nın en önemli takımlarına ve sporcularına sahip olan Karlstad, bu bağlamda çok önemli bir spor şehridir. Ayrıca, Karlstad İsveç’in ikinci İskandinavya’nın dördüncü büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır.

Gaziantep ve Karlstad belediyeleri günümüze dek birçok alanda başarılı işbirlikleri gerçekleştirmiştir.

İki şehir arasındaki Kardeş Şehir Protokolü 7 Ekim 2008 tarihinde Gaziantep’te imzalanmıştır.

KARLSTAD – GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği ve İsveç Bölgeler ve Yerel Yönetimler Birliği işbirliğinde yürütülen ve genel hedefi Türkiye’de yerel yönetişime destek olmak olan “Türk-İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı Programı (TUSELOG) kapsamında, Karlstad Belediyesi ile birlikte “Sürdürülebilir Ekolojik Kentsel Kalkınma” çalışmaları yürütmüştür.

İki kent arasında çeşitli kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetler karşılıklı olarak desteklenmiştir.

Kardeş Şehir ilişkileri çerçevesinde iki şehrin bulvarlarına Gaziantep ve Karlstad isimleri verilmiştir. Bunun yanı sıra sosyal hizmetler alanında toplumun birçok kesimine hizmet eden İsveç’in Karlstad Şehri ile Bey Mahallesinde yaşayan kadınların sosyal yaşama aktif katılımlarını sağlamak amacıyla kooperatifler kurulması için önemli bir proje gerçekleştirilmiştir.

İSVEÇ – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

https://www.swedenabroad.se/tr/embassies/t%C3%BCrkiye-%C4%B0stanbul/

 

                            

@karlstadskommun

 

Belediyenin Web Sitesi

www.karlstad.se