HIZLI ERİŞİM

ENDONEZYA - SURABAYA

            

Surabaya, Endonezya’nın Doğu Cava bölgesinin başkentidir ve Cakarta’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. Surabaya, Güneydoğu Asya’da yer alan Endonezya Cumhuriyeti’nin Doğu Cava bölgesinde, Mas Nehri’nin ağzında yer almaktadır. Şehrin Madura Boğazı’na kıyısı bulunmaktadır. Endonezya’nın doğusunda ticaret, sanayi, finans ve eğitim merkezi haline gelen liman şehri Surabaya’nın nüfusu yaklaşık 3,5 milyondur. Şehirde konuşulan dil, Cava dilinin bir lehçesi olan Suroboyoan olarak bilinen özel bir dildir. Fakat yabancı dil olarak en çok kullanılan dil İngilizcedir.

Şehrin zengin sömürge mimarileri ve geniş şeritli yolları bulunmaktadır. 19. yüzyılda Hollandalılar tarafından inşa edilen House of Sampoerna Yetimhanesi ve daha sonra sigara fabrikası olarak kullanılan bu yer, görülmesi gereken ana yerlerden biridir. Surubaya'nın tarihi eski merkezi, etkileyici Arap, Hollanda, Cava ve Çin etkilerinin bir karışımı şeklinde oluşmuştur. Bir metropol olan şehirde kültürler, yaşam biçimleri ve insanlar çeşitlilik göstermektedir.

SURABAYA – GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Endonezya’nın Surabaya kenti ile 27 Nisan 2021 tarihinde Kardeş Şehir Protokolü imzalanmıştır. Her iki belediyenin Dış İlişkiler birimlerince birçok çevrimiçi toplantı düzenlenmiş olup, bu kapsamda her iki şehir için fayda teşkil edecek çeşitli projelerin temelleri atılmıştır.

ENDONEZYA – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

http://cakarta.be.mfa.gov.tr/Mission

 

                                                                                                                                                                         

@kota-surabaya                      @surabaya                  @kotasurabaya

 

Belediyenin Web Sitesi

https://www.surabaya.go.id/