HIZLI ERİŞİM

ÇİN-URUMÇİ

          

Urumçi, Çin'in kuzeybatısında yer alan, Doğu Türkistan adıyla da bilinen, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Başkentidir. 2,5 milyonluk nüfusa sahiptir. Çin'in batıya açılan en önemli güzergâhlarındandır. Demiryolu taşımacılığında önemli bir geçittir.

İlk Türk medeniyetlerinin yaşadığı şehir olan Urumçi, geçmişten günümüze çok köklü bir tarihi derinlik taşımakta ve Tarihi İpek Yolu’nun önemli bir güzergahı konumundadır. Urumçi’de yaşayan halkın büyük çoğunluğu geçmişten bu yana süregelen Türk-Müslüman nüfusun devamıdır.

Urumçi lokasyon olarak önemli bir avantaj yaşamaktadır. Önemli ticaret ülkelerine yakınlığı ile ticaretin geliştiği bir merkez olmuştur. Bu sebeple Urumçi, 2011 yılında Sincan’ın ilk serbest ticaret bölgesi olarak ilan edilmiştir.

Eğitim alanında da oldukça önemli işlere imza atan Urumçi, özellikle model uçak ve insansız hava aracı (İHA) tasarlanması noktasında önemli eğitimler vermektedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 23 Eylül 2016 tarihinde Urumçi şehri ile Kardeş Şehir Protokolü imzalamıştır.

URUMÇİ- GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

Tarihi İpek Yolu’nun önemli şehirleri olarak anılan Gaziantep ve Urumçi “İpekyolu Belediye Başkanları Forumu”nun önemli üyelerindendir.

İpek yolu Ekonomi Kuşağı Forumu her yıl kardeş şehrimiz Urumçi’nin ev sahipliğinde büyük bir katılım ile gerçekleşmekte ve karşılıklı olarak deneyim paylaşımı gerçekleştirilmektedir.

Kültürel, Sosyal ve Sportif anlamda da her iki kent birbirine sürekli destek olmaktadır. Karşılıklı olarak yapılan festivallerde her iki kent birbirlerine önemli katkılar sunmuşlardır. Yine uluslararası fuarlar ile deneyim paylaşımları gerçekleştirilmiştir.

ÇİN – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

http://beijing.emb.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/388424

 

Belediyenin Web Sitesi

http://www.urumqi.gov.cn