HIZLI ERİŞİM

ÇEKYA -OSTRAVA

          

Ostrava; ismini şehri ikiye bölen Ostravice nehrinden almaktadır. Ostrava kelimesinin kökeni olan “ostry”; keskin, hızlı ve değişken akan nehir anlamına gelir. Çekya’nın başkenti Prag’dan sonra ki ikinci büyük metropol merkezdir.

Ostrava şehri; 1267 tarihinde kurulmuş olup nüfusu yaklaşık 300.000’dir. Bu coğrafi konumuyla Ostrava önemli bir üçgende yer almaktadır. 19 ve 20. yüzyıllarda ise önemli bir ağır sanayi merkezi olarak tanınmıştır.

Ostrava, çok büyük kömür yataklarına sahip olması ve Metalürjinin gelişmiş olması nedeniyle ve özellikle1945'ten itibaren “Vítkovice” kömür şirketlerinin ulusallaştırılmasıyla “Çekya'nın çelik kalbi” unvanını kazanmayı başarmıştır. 20.yüzyılın ikinci yarısında buradaki çalışan sayısı 25.000'e ulaşırken, 1937'de demir-çelik üretimi neredeyse yirmi milyon ton hammadde ve ürüne ulaşarak zirveye ulaşmıştır.

İstihdam oranı yüksek olan şehir diğer illerden de günlük işçi göçü almaktadır. İkameti farklı illerde olan vatandaşlar sanayi şehri olan Ostrava’da çalışmakta ve gün sonunda kendi illerine dönmektedirler.

Gaziantep ve Ostrava Belediyeleri arasında 09 Kasım 2012 tarihinde Kardeş Şehir Protokolü imzalanmıştır.

OSTRAVA – GAZİANTEP İLİŞKİLER

Sanayi şehri olan her iki kent sanayi alanında işbirliği kapsamında teknik altyapı çalışmaları gerçekleştirmiştir. Sosyal alanda da bir çok işbirliği gerçekleştirilen Ostrava ile, Suriyeli göçmenlerin eğitimi husunda da ortak projelere imza atılmıştır. Kültürel bir çok faaliyet ise karşılıklı olarak gerçekleştirilmiş, her iki ülkenin ve şehrin kültürleri birbirlerine tanıtılmıştır. Yine iki belediye arasında çevre ve ulaşım başlıklı yerel yönetim faaliyetleri çerçevesinde de deneyim paylaşımı gerçekleştirilmiştir.

ÇEKYA - TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

https://www.mzv.cz/jnp/en/index.html

 

                                                                                                                                    

@mesto.ostrava                         @Ostrava_cz                         @fajnova_cz

 

Belediyenin Web Sitesi

www.ostrava.cz