HIZLI ERİŞİM

BELARUS-MINSK

          

Ülke, 6 büyük şehirden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Minsk’tir. 10 Milyon olan ülke nüfusunun 2 milyonu Başkent Minskte ikamet etmektedir. Özellikle hafta sonları çevrede bulunan diğer, il, ilçe, kasaba ve köylerden başkent Minsk'e alışveriş ve gezi amaçlı gelen ziyaretçilerle beraber mevcut nüfus 2.5 ile 3 milyonu bulmaktadır.

Coğrafyası düz bir ova şeklinde olup neredeyse hiçbir engebesi yoktur. Yemyeşil, sayısız nehir ve göllere sahip olan Belarus, önemli ve güzide bir turistik bir bölgedir. Belarus halkının neredeyse tamamı Belarusça haricinde Rusça konuşmaktadır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 20 Eylül 2018 tarihinde Minsk şehri ile Kardeş Şehir Protokolünü Gaziantep’te imzalamıştır.

MINSK – GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

Minsk şehri ile Gaziantep ticaret, ekonomi ve spor alanlarında ikili ilişkileri aktif bir şekilde yürütmektedir. Ekonomi alanında işbirliği kapsamında Gaziantepli iş adamları Belarus Ticaret odası temsilcileri ile bir araya getirilmiştir. Gastronomi ünvanlı Gaziantep Mutfağı Belarus halkına Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında tanıtılmıştır. Avrupa Spor Oyunlarına ev sahipliği yapan Belarus ile Sportif alanda çeşitli işbirlikleri gerçekleştirilmiştir. Kültürel alanda önemli işbirliklerine imza atılmış ve Türk Müziği Belarus halkına tanıtılmıştır.

BELARUS – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

https://turkey.mfa.gov.by/tr/bilateral_relations/political/relations/

 

                                                                                                                                                                        

@minskgovby                                  @minskgovby

 

Belediyenin Web Sitesi

https://minsk.gov.by/en/