HIZLI ERİŞİM

ALMANYA-LUDWIGSHAFEN

          

Ludwigshafen, Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyaletinde yer alan ve Ren Nehri üzerine kurulmuş bir kenttir. Ludwigshafen, Dünya Kimya Endüstrisi’nin en önemli entegre üretim tesislerinin bulunduğu şehirdir. Dünyanın en büyük kimya fabrikası ‘BASF’ bu şehirde bulunmakta  ve şehrin en önemli iş gücü buradan karşılanmaktadır.

Şehrin adı, "Ludwig'in limanı"ndan gelmektedir. Ludwigshafen’in nüfusu yaklaşık olarak 200.000 civarındadır.

Şehir, İkinci Dünya savaşı sırasında şiddetli bir şekilde bombalanmış ve sonradan tekrar çağdaş bir şehir olarak yeniden inşa edilmiştir. Ludwigshafen Devlet Üniversitesi, bu şehirde yer almaktadır.

Gaziantep ve Ludwigshafen Belediyeleri 24 Şubat 2014 tarihinde Kardeş Şehir İlişkisi kurmuşlardır.

LUDWIGSHAFEN- GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

          

Gaziantep ve Ludwigshafen Belediyeleri ortak birçok proje gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda yer alan, uzun yıllardır başarılı bir şekilde yürütülen ve Liseye geçiş sınavında başarılı olan il birincilerinin ödüllendirildiği program çerçevesinde öğrenciler farklı bir dili, kültürü, coğrafyayı ve doğa ile iç içe bir yaşamı deneyimleme imkânı elde etmişlerdir.

          

Almanya’nın en iyi uygulanan projeleri (Best Practise) arasına girmeyi başaran “Öğrenci Değişimi ve Gençlik Kampı” projesi, iki kent arasındaki en önemli etkinliklerden biridir.

Her iki şehir kardeşliklerini ölümsüzleştirmek adına kentlerde bulunan noktalara Gaziantep ve Ludwigshafen isimlerini vermiştir.

ALMANYA – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

http://berlin.be.mfa.gov.tr/Mission/InfoNotes

 

                                                                                                                                                                              

@ludwigshafen.de                     @ludwigshafen_de                   @stadt.ludwigshafen

 

Belediyenin Web Sitesi

https://www.ludwigshafen.de/