HIZLI ERİŞİM

ALMANYA-DUISBURG

          

Duisburg, Almanya’da Ren ve Ruhr nehirlerinin birleştiği noktada yer almaktadır. Avrupa’nın önde gelen ırmak limanıdır.

500.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Duisburg’da, yaklaşık 200.000 yabancı kökenli vatandaş ikamet etmekte ve bunların 100.000’den fazlasının Türk kökenli olduğu bilinmektedir. Duisburg şehri Almanya`da Berlin, Köln ve Hamburg kentlerinden sonra, en fazla Türk’ün yaşadığı şehir konumundadır.

Duisburg’da, Merkez Camii adında Müslümanlar tarafından inşa edilmiş büyük bir camii bulunmaktadır. Merkez Camii, Müslüman olmayan bir ülkedeki en büyük Müslüman ibadethanesi olma özelliğini taşımaktadır. Duisburg Merkez Cami halısı Gaziantep’te üretilmiş olup, Duisburg Merkez Camii'ne hediye edilmiştir.

Kömür, demir ve çelik merkezi olan Duisburg'da, ağır makina, kimyasal maddeler, dokuma, ağaç ve metal ürünler üretilmektedir. Ayrıca gemi yapımı, kereste işleme ve besin sanayileri de önemlidir.

Gaziantep ve Duisburg belediyeleri, bugüne dek birçok alanda çeşitli iş birliği gerçekleştirmiş ve bu ilişkileri geliştirerek devam ettirmek adına 03.06.2005 tarihinde kardeş şehir protokolü imzalamışlardır.

DUISBURG- GAZİANTEP İLİŞKİLERİ

Almanya'nın Duisburg kenti ile 2005 yılında imzalanan Kardeş Şehir Protokolü çerçevesinde birçok ortak proje gerçekleştirilmiş ve Duisburg'ta bir meydana Gaziantep, Gaziantep’te ise bir bulvara Duisburg isimlerinin verilmesi her iki meclis tarafından onaylanmıştır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Almanya’nın Duisburg kentiyle kardeş şehir ilişkilerini 15 yıldır aktif bir şekilde sürdürmektedir. İki şehir arasında karşılıklı olarak kültür ve değerler birbirlerine tanıtılmaktadır.

ALMANYA – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

http://berlin.be.mfa.gov.tr/Mission/InfoNotes

 

                                                                                                                                 

@stadt.                           @duisburg_de                   @duisburg_de

 

Belediyenin Web Sitesi

https://www.duisburg.de