HIZLI ERİŞİM
10.06.2010

Yöresel Kültürler Festival Park’ta Buluşuyor

10-13 Haziran 2010 tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi Botanik Parkı Yanı, Festival Parkta gerçekleşecek “Yöresel Kültürler Buluşması” hakkında açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Bildiğiniz gibi Gaziantep gelişmiş sanayisi ile çevre illerden çok fazla iş göçü aldı ve almaya devam ediyor. Göç beraberinde birçok farklılığı şehire taşır” dedi.

Güzelbey, “Bu vatandaşlarımızın kurdukları hemşehri dernekleri, hemşehrilerinin dayanışmaları, yardımlaşmaları ve kültürlerini yaşatmaları adına birçok etkinliğe imza atmaktadırlar. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu farklılıkları şehir için avantaja dönüştürmek için derneklerimizi bir çatı altında toplamak, birlikte şehir için üretmek adına projeler ortaya koyuyoruz.

Gaziantep’e gelip yerleşen vatandaşlarımızın kültürlerini unutmamaları, kendi yemeklerini, kendi kıyafetlerini yaşatmaları önemli ama bu farklılıkları “Anteplilik Kültürü” altında buluşturmaları şehrimiz için artı bir değer oluşturacaktır” diye konuştu.

Başkan Güzelbey, “Yöresel Kültürler Buluşması” adını verdiğimiz, 10–13 Haziran 2010 tarihleri arasında Botanik Parkı Yanı Festival Park Alanında düzenleyeceğimiz etkinliklerde Latif Doğan, Pop Star Adnan, Pop Star İhsan ve sürpriz sanatçıların yanı sıra şehrimizde yaşayan farklı şehirlerden gelen hemşerilerimizin yemekten, kıyafete, halkoyunlarından, el sanatlarına kadar kültürel unsurlarını bu buluşmada bir araya getireceğiz.

Gaziantep’te yaşayan tüm vatandaşlarımızı “Yöresel Kültürler Buluşması Festivali”ne ve kendi renklerine sahip çıkmaya davet ediyorum. Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda gerçekleşecek etkinliklere katılmak isteyen vatandaşlarımız için 10–13 Haziran 2010 tarihleri arasında her gün ücretsiz otobüs kaldırılacaktır” dedi.