HIZLI ERİŞİM
02.06.2010

Yaşam Sevgilerini Güçlü Tutmaya Çalışıyoruz

Düşkünlerevinde yaşayan hastalardan 41’nin yer aldığı geziyi her ay tekrarladıklarını söyleyen Düşkünler Evi Müdürü Kamil Düğüm, “Merkezimizde bakımını üstlendiğimiz mental bozuklukları bulunan hastalarımızın sosyal yaşamdan kopmamaları için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz” dedi.

Düğüm, “Bakımları aileleri tarafından yapılamayan ya da aileleri tarafından terk edilmiş, kendi yaşamlarını idame etme konusunda yetersiz olan 20-90 yaş grubundaki hastalarımızın sosyal yaşamdan kopmamaları için düzenlediğimiz faaliyetlerle yaşam sevgilerini güçlü tutmaya çalışıyoruz. Bizim sürdürdüğümüz bu sosyal çalışmalara hayırsever vatandaşlarımız da gönüllü olarak destek veriyorlar. Haftada bir gün merkezimize müzik grubu getiren hayırsever vatandaşlarımız, bakım gören hastalarımızla dans edip, onları eğlendirmeye, moral aşılamaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Kamil Düğüm, “Düşkünler evinde sadece mental bozukluğu olan hastaların bulunmadığını, bakıma ihtiyacı olan bedelsel engeli bulunan akıl sağlığı yerinde hastaların da yer aldığını, bu hastaların tedavileri için 15 odalı toplam 30 kişi kapasiteli ek bir bina yapıldığını, çalışmada son aşamaya gelindiğini” söyledi.

Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi gezisine katılan hastaların çok eğlendiklerini, gördükleri hayvanların seslerini çıkararak birbirlerine şaka yaptıklarını söyleyen Kamil Düğüm, “Düzenledikleri bu gezinin 2010’un 3.gezisi olduğunu” ifade etti.