HIZLI ERİŞİM
02.11.2010

Türkiye’nin Kadınları Gaziantep’te Buluştu

Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilen ‘Kadın Emeği ve Üretkenliği: Engeller, Tecrübeler, Fırsatlar ve Öneriler’ başlıklı programa, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kızı Sümeyye Erdoğan, Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu, Özlen Müftüoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Aile ve Sosyal Araştırmalar Kurumu Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşen Gürcan, Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Tanıtım ve Medya Başkanı, Gazeteci, Yazar Ayşe Keşir ve çok sayıda gazeteci, yazar, dernek temsilcisi katıldılar.

Gaziantep’te kadın adına yapılan önemli bir etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, “Hepimizin ortak varlık sebeplerinden biri olarak, hayatın temelinde yer alan kadın, günlük hayatın devamında büyük sorumluluklar üstlenmesine karşın, tarih boyunca erkeklerle eşit haklara sahip olamamıştır.

Toplumsal yaşamda erkeklerle eşit olma mücadelesi gösteren kadınlar, zorlu yollardan geçerek, bugün bilim, siyaset, eğitim, yönetim, sanat ve benzeri birçok alanda büyük başarılara imza atmıştır” dedi.

Tarihi, kültürü ile gelişen ve değişen Gaziantep hakkında kısa bir sunum yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Göreve geldiğimiz tarihinden bu yana Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Gaziantep kadınının toplumsal hak ve özgürlüklerinin kazandırılmasına katkıda bulunmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledik. Bu etkinliklerle bilgilendirme, bilinçlendirme, mesleki anlamda topluma kazandırmayı temel amaç edindik.

Bu çalışma ile ülkemizde yürütülen diğer çalışmalar gibi evdeki şiddetin tüm aile fertleri üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymak ve şiddetin olmadığı aileler oluşmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

Güzelbey, “Şanlı Antep Savunmasında cephede savaşan erkeklerinin, oğullarının evlerindeki boşluğunu doldurmak için bu kutsal mücadeleye destek veren anaların torunları olmaktan gurur duyuyoruz. Böylesine soylu bir geçmişe sahip olmanın verdiği gurur ile kadınlarımızın tüm toplumsal görevlerini başarıyla yürütmesini içtenlikle kutluyorum” diye konuştu.

Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, Buluşmadaki desteklerinden dolayı Başkan Güzelbey’e teşekkür ederek, ‘Sivil Toplum Kuruluşlarına büyük önem verilmesi gerektiğini’ vurguladı.

Şahin,”Kadınlar sivil toplum kuruluşları çatısı altında çok önemli çalışmalara imza atıyorlar. Göstermiş oldukları gayretler bizleri son derece memnun ediyor” dedi.

Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, toplantının Gaziantep’te gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’e teşekkür etti.

Buluşmada; ‘Geçmişten Günümüze Kadınların Emeği ve Üretkenliği, Engeller ve Fırsatlar, Sivil Toplum Alanında Kadınların Emeği ve Üretkenliği, Medya Alanında Kadınların Emeği ve Üretkenliği, Siyasette Kadınların Emeği ve Üretkenliği, Güneydoğu Gerçekliği ve Güneydoğuda Kadınların Emeği ve Üretkenliği, Edebiyat Alanında Kadınların Emeği ve Üretkenliği, Atölye Çalışmaları’ ele alındı.