HIZLI ERİŞİM
01.07.2010

Türkiye’de Bengal Kaplanı’nın Yavruladığı İlk Hayvanat Bahçesi “Gaziantep Hayvanat Bahçesi” Oldu

2'si dişi 3 yavru Bengal Kaplanı’nın yaşam alanında düzenlenen tanıtım basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey: ''Türkiye'de ilk defa kaplanın yavrulama olayı Gaziantep hayvanat bahçesinde gerçekleşti''dedi.

‘Dünyada sayıları 3500–4000 civarında olan Bengal Kaplanlarından 13 tanesinin Türkiye'de bulunduğunu, bunlardan 3'ünün Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde olduğunu söyleyen Güzelbey, ‘Bengal Kaplanı’nın yavrulamasıyla Gaziantep'teki kaplan sayısının 6'ya yükseldiğini’ ifade etti.

Başkan Güzelbey, ''Türkiye'deki 10 Hayvanat Bahçesi arasında ilk defa kaplanın yavrulama olayı Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde gerçekleşti. Türkiye'deki 16 kaplanın 6'sı artık Gaziantep'te. Yeni doğan Kaplanlara henüz bir isim koymadık, isimlerini vermeyi vatandaşlara bırakıyoruz. Yavrulara Gaziantep halkının isim koyması için bir kampanya başlatacağız'' dedi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Müdürü M. Celal Özsöyler, “Hayvanat Bahçemiz ilklere adını yazdırmaya devam ediyor. 2007 yılında Leoparımızın yaptığı doğumda 3 yeni yavru Hayvanat Bahçemize katılmıştı. Bu yıl da Bengal Kaplanımızın yavrulaması Türkiye’de bir hayvanat bahçesinde gerçekleşen ilk doğum oldu. Şılga adını verdiğimiz anne ile Cemo adlı Bengal Kaplanlardan doğan 3 yavru ile Bengal Kaplanı sayımız 6 ‘ya yükseldi “dedi.

“Dişi kaplanın hamileliğinin idrar tahliliyle kesinleştiğini, ardından kendisine ağaçlıklardan ve saplardan oluşan karanlık bir ortam oluşturduklarını ve hamilelik süresince ona baktıklarını ifade eden Celal Özsöyler, ‘3,5 ay süren hamileliğin sağlıklı geçmesi için her türlü doğal ortamı sağladık. Kaplanlar doğal ortamlarında bulunmadıkları zaman hamile kalamıyorlar ve yavrulayamıyorlar, olsa bile yavruları öldürüyorlar” diye konuştu.

Dişi kaplanı hamileliği boyunca erkek kaplandan ayırdıklarını söyleyen Özsöyler, ‘Doğumun ardından anne ve yavrunun bulunduğu bölüme sokmadık. Yavruları doğumlarından bu yana geçen 1,5 aylık süreden beri ilk defa bugün açık hava çıkardık. Anne sütü ile beslenen yavruların beslenmesi için kendilerine verdiğimiz süte yumurta sarısı katarak özel bir beslenme programı uyguluyoruz. 4. aydan sonra bu yavrular sütle birlikte kıyma yiyebilecek erişkinliğe ulaşacaklardır” dedi.

Açık alana çıkarılan yavrular anneleri ile birlikte kendilerine ayrılan bölümde oyunlar oynayıp güneşin keyfini çıkardılar.