HIZLI ERİŞİM
05.05.2010

Tarihin İzlerini Yaşatan Eserlere Sahip Çıkmalıyız

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ilimiz hanları, hamamları, farklı dinlere ait ibadethaneleri ve dünyaca ünlü zengin mutfağı ile yerli yabancı birçok ziyaretçi için çekim merkezi konumundadır” dedi.

Vakıflar Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, 'Tarihi ve Kültürel değerler bir toplumun en büyük miraslarının başında geldiğini, zengin değerlere sahip Gaziantep'in yeni açılımlara ihtiyacı olduğunu, ilin sanayi gelirlerinden aldığı pay kadar turizmden de alabileceği büyük bir payın olduğunu vurgulayan Güzelbey, “Bir hizmetin sürüp gidebilmesi, bağışlanan mülklerin, eserlerin gelecek kuşaklara sağlıklı aktarılabilmeleri korunmalarına bağlıdır. Geçmişin geleceğe taşınması ve yaşatılması vakıfların görevi arasındadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz yaptığı restorasyon çalışmaları ile herkese örnek olmaya devam etmektedir' dedi.

Güzelbey, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, tarihi mirasımızı yaşatmak, geleneksel sanat, zanaat, kültür zenginliklerimizi daha nezih bir ortamda yaşatmak ve tanıtmak adına yeni projeler ürettik, bunları hayata geçirdik. Koruma çalışmalarında öncelikle kültür varlıklarının korunması ve yaşatılması ile toplumun konuya duyarlı hale gelmesi ve bölgenin turizm potansiyelinin arttırılmasını amaçladık

Tarihi Bayazhan'ı “Gaziantep Bayazhan Kent Kültürü Müzesi”, Tarihi Göğüş Konağını “Mutfak Kültürü Müzesi”, Gaziantep Kalesi'nin galerilerinde şanlı mücadelemizin eserlerinin sergilendiği müzeyi “Panaroma Müzesi” olarak adlandırarak yaşayan mekanlar haline getirdik' dedi.

Bu kadar güzel bir hizmetin sürekliliğini sağlamak hepimizin görevidir. Vakıflara yardım ederek çalışmalarını desteklememiz gerekir. Vakıfların yapmış oldukları bu değerli çalışmaları bizler de Yerel Yönetimler olarak takdirle karşılıyoruz, diyen Güzelbey, Gaziantep'te yaşayan herkesi tarihin izlerinin yaşandığı bu eserlere sahip çıkmaya, yaşatmaya, duyarlı vatandaşları vakıf eserlerini korumak için yardıma davet etti.