HIZLI ERİŞİM
09.07.2010

Sumpa-Med Lideri Gaziantep Ayakta Alkışlandı

Stuttgart Belediyesi tarafından Kentsel Hareketlilik konusunda oluşturulan ‘Cities For Mobility’ ağının gerçekleştirdiği toplantılarına düzenli olarak katılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Stuttgart’ta düzenlenen 4.Dünya Kongresine Başkanlık düzeyinde iştirak etti.

Stuttgart Belediye Başkanı Dr. Wolfgang Schuster’inkongre başkanlığını yaptığı ‘Daha İyi Hareketlilik-Daha İyi Şehirler’ ana konularının ele alındığı etkinliğe, 40 ülkeden 400’e yakın delege katıldı.

2007 yılından bu yana Stuttgart’ta düzenlenen, yerel yönetimlerin olduğu kadar bilim ve toplum alanındaki iş ortakları arasında işbirliğinin sağlanmasının hedeflendiği etkinlikte katılımcılar, sürdürülebilir sosyal, ekonomik ve ekolojik hareketlilik alanlarında dünya çapında uygulanan başarılı girişimler hakkında bilgi sahibi olma olanakları elde etmektedirler.

Buluşmanın 06 Temmuz tarihindeki ikinci gününde, Birleşmiş Milletlere bağlı UCLG (United Cities And Local Goverments) Birleşmiş Kentler ve Mahalli Yönetimler Birliği’nin müşterek toplantısı yapıldı. 40 ülkeden gelen 400 delegenin katılımıyla gerçekleştirilen ortak toplantıya, UCLG’nin Başkan Yardımcısı olan Stuttgart Belediye Başkanı Dr. Wolfgang Schuster Başkanlık yaptı.

Toplantıda, kentlerde sürdürülebilir ulaşımın planlanması, çevre ile uyumlu, daha hareketli, toplu taşımacılığa önem veren, çevreyi kirletmeyen, gürültü kirliliği olmayan şehirler yaratmayı amaçlayan uygulamaları ele alındı.

GAZİANTEP’İN PROJESİ 5 AYRI DİLDEN ANLATILIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, AB tarafından finance edilen ve dünyanın en iyi uygulamalarından biri olan SUMPA-MED (Akdeniz’de Sürdürülebilir Ulaşımın Planlanması Projesi)’nin sunumunu yaptı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi liderliğinde Paris ve Stuttgart Belediyelerinin ortak oldukları ve Amman, İrbid ile Halep şehirlerinin sürdürülebilir ulaşım planlarının yapıldığı, Avrupa ve Ortadoğu işbirliğinde gerçekleştirilen bir AB Projesi olan SUMPA-MED Projesi’nde, Gaziantep’in anahtar rol oynadığı Dr. Wolfgang Schuster tarafından katılımcılara vurgulandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ‘Henüz hiçbir AB projesi deneyimi olmayan 3 şehirde İngilizce, Almanca, Türkçe, Arapça ve Fransızca dilleri olmak üzere 5 ayrı dilin konuşulduğu bir projeden bahsediyoruz. Bu zoruklara rağmen projenin başarı ile uygulanması bizim açımızdan çok sevindirici olmaktadır.

AB sınırları ötesinde uygulanan bir projede Gaziantep’in proje lideri olarak yer alması, Gaziantep’in gelmiş olduğu prestij düzeyini göstermesi açısından son derece önem arz etmektedir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in yaptığı SUMPA-MED sunumu katılımcı ülke temsilcileri tarafından büyük beğeni toplandı ve ayakta alkışlandı.