HIZLI ERİŞİM
20.12.2011

ŞEHİR TİYATROSU ‘ASLAN KRALIN KUYRUĞU’

Ömer Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen Aslan Kralın Kuyruğu adlı kukla tiyatrosunu çocuklarla izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Sanatsal faaliyetlerin çocukların yaratıcılıklarının gelişmesinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu faaliyetlerin içinde Çocuk Tiyatrosu, hem görsel hem de işitsel özellik taşıdığı için diğer sanat dallarından farklı olarak çocuğun gelişiminde en etkin olabilen sanat dallarının başında yer almaktadır.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye'sinin yaptığı çalışmalarla Avrupa'daki Çocuk Dostu Kentler Birliği platformuna üye olan Türkiye’den tek şehir Gaziantep olmuştur. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bu vizyon ve sorumlulukla her yıl çocuklarla ilgili yürüttüğü kültür sanat etkinlikleri içinde mutlaka çocuk tiyatrolarına yer vermektedir” dedi. 

 

Güzelbey, “Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu bünyesinde sergilenen Çocuk Tiyatrosu türü olan Kukla Tiyatrosu, çocukların kişisel gelişimlerine katkı sağlamak ve yaşamlarına yön vermede farkındalık yaratmak adına düşlerindeki minik kahramanlarla eğitici ve düşündürücü skeçlerle çocuk oyunlarını minik kalplerin beğenisine sunmaya devam ediyor.

 

Oyunu izlemeye gelen çocuklara doğa sevgisini, çöp toplamayı ve günümüzün en büyük problemi olan çevre kirliliğini anlatıp eğitici bilgiler veren, çocukları eğlendirip, güldürürken, zihinlerini çok fazla yormadan düşündürten senaryolar sergileniyor” diye konuştu.

 

Şehir Tiyatrosu’nun 2011 – 2012 sezonundaki ilk oyunu olan  ‘Aslan Kralın Kuyruğu’ adlı kukla tiyatrosu çocuk oyunu bugüne kadar 31 gösterimle, Gaziantep genelinden gelen 52 okuldan ve 3829 öğrenci tarafından izlendi.

 

Önümüzdeki günlerde de sergilenecek olan oyun minik kalpler tarafından ilgiyle izlenmeye devam edecek.