HIZLI ERİŞİM
12.08.2010

Şehir İçi Ulaşımda Hizmet Verecek Otobüslerin Tanıtımı Devam Ediyor

Son olarak, Koç Holdinge bağlı Sakarya’da üretim yapan Otokar firması tarafından Büyükşehir Belediyesine şehir içi ulaşımda kullanılmak üzere önerilen otobüs ‘Doruk 215LE’nin tanıtımı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan aracın tanıtım programına Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Genel Sekreter İ.Fuat Özçörekçi, Genel Sekreter Yardımcıları, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ünsal Göksen, Büyükşehir Belediyesi Makine Sanayi Daire Başkanı Hüseyin Özdemirli ve Otokar Firması Ticari Araçlar Kamu Satışları Birim Yöneticisi İhsan Kars katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey tanıtımı yapılan otobüsün direksiyonuna geçerek test sürüşü yaptı. Araç ile ilgili teknik bilgiler alan Başkan Güzelbey aracın dizaynı sırasında özürlüler için düşünülen tasarımları ve yolcular için sunulan konforu çok beğendi.

Otokar Firması Ticari Araçlar Kamu Satışları Birim Yöneticisi İhsan Kars, “Alçak taban girişli DORUK 215LE, kolay yolcu iniş-biniş avantajı ile hareket engelli, yaşlı ve çocuklu yolculara güvenli ve konforlu seyahat imkân sağlamak amacıyla tasarlandı. Düşük dönüş yarıçapı ve 9 metrelik kısa boyu ile DORUK 215 LE, özellikle yapılaşma nedeni ile büyük otobüslerin kullanılamadığı veya ekonomik olmadığı alanlarda çağdaş ve modern toplu taşıma çözümleri sunuyor” dedi.

Kars, “Doruk 215LE, Türkiye'nin 9 metre sınıfında 25 oturan yolcu ve 32 ayakta yolcu kapasitesi ile basamaksız ulaşım aracı olması ve otobüs - midibüs sınıfları arasında yeni bir segmentte yer almasıyla yolcu taşımacılığına alternatif getiriyor. Bu özelliği ile araç Türkiye’de şehir içi toplu ulaşım alanında yeni bir araç sınıfı yaratarak bir ilk oluyor.

Doruk 215LE, engelli ve bebek arabası iniş-binişleri için özel tasarımlara sahip. Arka kapısında kullanılan rampa sistemi ile çağdaş taşımacılık sunuyor” diye konuştu.