HIZLI ERİŞİM
17.10.2011

Pedallar İnsan Hakları İçin Çevrildi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen organizasyona yaklaşık 100 bisikletli katıldı.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, Gaziantep Üniversitesi Genel Sekreteri Ercan Eroğlu, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı H.Hüseyin Sülü, bisiklet kulüpleri, öğrenciler ve vatandaşlardan oluşan grup ‘İnsan Hakları İçin Pedal Çevirdiler’.

 

Aralarında profesyonel bisikletçilerin bulunduğu grup Üniversite Bulvarından başlayıp Binevler Postanesinde sona eren 6 kilometrelik yolu İnsan Hakları ve Demokrasiye dikkat çekmek için kat ettiler.

 

Avrupa Konseyi tarafından desteklenen Avrupa Yerel Demokrasi Haftası her yıl farklı bir tema ile düzenleniyor. Etkinliğin bu yılki teması ise İnsan Hakları. 10-16 Ekim tarihleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonlar sonunda başarılı olan kentler, 12 Yıldız Şehir arasına giremeye haz kazanıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de kentin bu şehirlerarasına girebilmesi için bir hafta boyunca çeşitli etkinlikler, paneller, workshoplar düzenledi.

 

Organizasyon sorumlusu Ayşegül Tekerekoğlu, ‘12 Yıldız Şehir arasına girmek istediklerini ‘kaydederek, “Biz de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, 12 Yıldız Şehir arasına girebilmek için bir hafta boyunca şehirde İnsan Haklarıyla ilgili etkinlikler düzenledik. Bu da etkinliğimizin son parçasıydı. Bir bisiklet kampanyası düzenledik. ‘İnsan Hakları İçin Pedal Çeviriyoruz’ sloganıyla yola çıktık ve 6 km’lik kadar bir yolu şu anda insan hakları için pedal çevirerek gidip geri döndük. Umarız bu yarışmada başarılı oluruz ve Avrupa’da 12 Yıldız Şehir arasına gireriz” dedi.

 

Organizasyona katılmaktan çok mutlu olduklarını belirten gençler,  ‘Böyle bir küçük de olsa organizasyonun yapılması tabi ki dikkat çekici bir olay. Bisiklet grubu olarak organizasyonunun bir parçası olmaktan ve insan haklarına dikkat çekmekten dolayı mutluyuz. İnsan Haklarına dikkat çekilmek istenen bu organizasyonun başarılı olacağına inanıyoruz. İnşallah insanlara da güzel bir mesaj vermişizdir’ diye konuştular.

 

Bisiklet turuna Gazianteplilerin yanı sıra yabancıların da ilgisi vardı. Suriyeli ve İranlı öğrenciler,  ‘İnsanların Haklarına dikkat çekmek için bu etkinliğe katıldıklarını’ belirterek, ‘Bu toplulukla bu pedal çevirmeye katıldıkları için çok mutlu olduklarını, İnsan Haklarının korunmasının önemini vurgulamak için bir gösteri yapmak istediklerini’ dile getirdiler.

 

Gaziantep Üniversitesi önünden başlayarak Binevler Postanesinde sona eren organizasyon için her türlü tedbiri alan Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleri bu güzergah üzerinde trafiği geçici bir süre kapatarak herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan, etkinliğin başarı ile sonuçlanmasını sağladı.