HIZLI ERİŞİM
19.05.2010

‘‘Mülteci Gençlerin Gözünden, Gaziantep’’ Fotoğraf Sergisi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu Fuayesinde düzenlenen ve 7 Ülkeden 50 eserin yer aldığı Mülteci Gençlere ait fotoğraflardan oluşan serginin açılışına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Ağar, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Temsilcisi Selma Şevkli, GAFSAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve

SGDD Gaziantep temsilciliği, Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Filistin, Irak, Sri Lanka, Bangladeş, İran, Mısır, Afganistanlı 12–19 yaş arası 14 genç ile gerçekleştirilen sergi, Gaziantep ve çevresine, mülteci gençlerin gözlerinden bakmamızı sağlıyor.

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD )’nin üçüncü bir ülkeye gidene kadar Türkiye'de kalmaları gereken sığınmacı ve mültecilerin toplumla bütünleşmesi için psiko-sosyal danışmanlık projesi kapsamında Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlediği etkinlikte mülteci gençler yaşadıkları şehri daha yakından tanıma fırsatı buldular.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Ağar, “Türkiye'nin 31 ilinde toplam 17.000 civarında sığınmacıve mülteci, umutla ve yaşam mücadelelerini sürdürmeye devam ediyor. Bu rakamın %20'sini 18 yaş altı çocuklar ve gençler oluşturuyor. Hayatlarının henüz başlangıcında memleketlerini terk etmek zorunda kalan çocuklar ve gençler, yeni yaşamlarına, yetişkinlere nazaran daha çabuk adapte oluyorlar.

‘‘Mülteci Gençlerin Gözünden Gaziantep’’ fotoğraf sergisi, şehrin kültürel ve sosyal üretimine büyük önem veren ve destek sağlayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin, şehrin fotoğrafa gönül vermiş sanatçılarının, memleketlerinden uzakta ve zor koşullarda fakat yine de hayatlarının baharlarında mutlu olmaya çalışan, öğrenmekten ve üretmekten keyif alan mülteci gençlerin ve nihayet projeyi sunan ve uygulayan SGDD'nin ortak bir ürünüdür” dedi.

Onat Kutlar Salonu Fuayesinde açılan sergi 23.05.2010 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.