HIZLI ERİŞİM
05.05.2010

Kültürel Değerler Milletlerin Hafızasır

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey; “Milletlerin oluşmasında kültürlerin yeri ve önemi büyüktür. Kültürleri oluşturan önemli unsurların başında ise gelenek-görenekler gelmektedir” dedi.

Başkan Güzelbey Hıdrellez Bahar Bayramı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında, “Hıdrellez geleneği, bir bayram olarak bütün Türk milletinin topluca katıldığı, kutladığı, bir bahar bayramıdır. Oldukça eski bir devire inen bu kutlamalar, babadan oğula günümüze kadar ulaşmıştır” diye konuştu.

“Baharın gelişi ve doğanın canlanması insanlar tarafından bayramlarla kutlanması gereken bir durum olarak algılandığını, böylece bir bahar bayramı olan Hıdrellez’in evrensel bir nitelik kazandığını söyleyen Başkan Güzelbey;

“Ülkemizde hala görkemli törenlerle kutlanan Hıdrellez Bayramı çok eski zamanlardan beri kutlanmaktadır. Farklı zamanlarda, farklı isimler altında kutlanılsa da Hıdrellez motiflerine pek çok yerde rastlamak mümkün olmaktadır. Kökeni nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, pek çok millî unsuru bünyesinde taşıdığından bize mal olmuş bu gelenek, günümüzde hala yaşatılmaktadır. Öte yandan yaşanmayan pek çok güzelliği hafızalarında taşıyanların sayısı da günbegün azalmaktadır” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey “Milleti oluşturan yapı taşları arasındaki harç konumundaki bu güzel âdetlerimizin günden güne unutulup kaybolması tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bizi biz yapan en küçük bir ayrıntının yaşatılması, kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarılması büyük önem taşımaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimin ve Aziz Türk Milletinin “Hıdrellez Bayramı”nı kutlar, saygılar sunarım” dedi.