HIZLI ERİŞİM
20.10.2011

Kocaeli Valiliği Gaziantep Büyükşehir Belediyesini Ziyaret Etti

‘Ziyaretten duyduğu memnuniyeti’ dile getiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey,  Belediye Meclis Salonu’nda, heyete, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında kısa bir sunum yaptı.

 

‘Gaziantep, ticaret ve sanayi merkezi olmasının yanı sıra son zamanlarda kültürü ve tarihi ile de ön plana çıkan bir şehir haline gelmiştir. Karkamış, Yesemek, Rumkale kentimizin önde gelen tarihi mekânları arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak bir de Zeugma vardır ki, sadece ülkemiz için değil, dünya için de bir zenginlik olarak kabul edilmektedir. Gaziantep, ekonomide ve ticarette göstermiş olduğu başarıyı tarihi ve kültürel dokuyu korumada da göstermesini bilmiştir” diyen Başkan Güzelbey; ‘Gaziantep’in, tarihi ipek yolunun önemli durak kentlerinden biri olarak, bu özelliği ile tarih, kültür ve ekonomide yaşadığı canlılık ile doğu ile batı arasında köprü vazifesi üstlendiğini’ vurguladı.

 

‘Kenti, altyapı, ulaşım, kesintisiz ve temiz içme suyu temini gibi sorunların olmadığı, çağdaş, hızlı ve konforlu ulaşım olanakları sunan on bir köprülü kavşağı, çağdaş ulaşım sistemleri, bilim merkezleri ve sosyal donatı alanları ile bir cazibe merkezi haline getirdiklerini’ söyleyen Güzelbey, “Türkiye ve dünyada sanayisi ile söz sahibi olan şehrimiz, iş ve aş olanakları sağlaması nedeniyle başta bölge insanlarının tercih sebebi olmaktadır” dedi.

 

SOKAKTA YAŞAYAN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE BÜYÜK BAŞARILAR ELDE ETTİK

 

Güzelbey, “Metropol kent kimliğinin yanında Gaziantep, gelişmiş sanayisi ve ekonomisinin sunduğu iş ve aş olanaklarının sonucu olarak büyük göç alan kentlerin başında gelmektedir. Yaşanan yoğun göçün sonucu olarak kentimiz eğitim sorunları, çarpık kentleşme ve sokakta yaşayan, sokakta çalışan çocuklar gibi ana problemleri kucağında bulmuştur. 2004 yılından beri sürdürdüğümüz çalışmalarla ülkemizin ve kentimizin en önemli sorunlarının başında gelen sokakta yaşayan ve sokakta çalışan probleminin çözümünde önemli mesafeler kaydettik.

 

Bu amaçla uzman kadrolara sahip, bilimsel metotlarla tedavi hizmeti sunduğumuz ve Türkiye’nin en büyük rehabilitasyon merkezini Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde kurduk. Kentsel restorasyonun yanı sıra sürdürdüğümüz sosyal rehabilitasyon projelerinin başında yer alan uçucu ve uyuşturucu madde kullanan gençlerin topluma kazandırılması ile çocuklarımızın toplumumuz ve ülkemiz için yararlı birer birey olarak yetişmesini hedefledik. ” dedi.

‘Üç Adım adını verdiğimiz tedavi sürecinde yaş ve kullanılan madde gruplarına göre Münir Onat İlk Adım, Akınal Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi ve son olarak Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezlerini kentimize kazandırdık” diyen Başkan Güzelbey; “Yurt dışından işbirliği gerçekleştirdiğimiz uzmanlar ile 1000 kadar çocuğumuzu tespit ederek rehabilitasyon hizmeti sunduk. Gerektiğinde evlerinden alıp bu merkezlerde topladık. Çocuklara verdiğimiz rehberlik hizmetleri, mesleki eğitimler sayesinde birçoğunun iş sahibi olmasını sağladık. Gönüllü tedavi hizmetlerinin sunulduğu bu merkezlerimize gelen çocuklarımızdan tedaviyi red eden ya da kaçan çocuğumuzun olmaması sevindirici bir sonuçtur” diye konuştu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in verdiği bilgilerden çok etkilendiklerini söyleyen Kocaeli Vali Vekili Mustafa Güni, ‘Gaziantep’in sanayisi ve ekonomisiyle Kocaeli benzer olduklarını, karşılık işbirliği ile iki kentin de daha ileri seviyelere geleceğine inandığını’ dile getirerek Başkan Güzelbey’i, Gaziantep’e yaptığı hizmetlerden dolayı tebrik etti.