HIZLI ERİŞİM
20.12.2011

KENT KONSEYİ, MUHTARLAR DAYANIŞMASI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çetin Emeç Toplantı Salonu’nda düzenlenen istişare toplantısına, Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici, İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu, Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Muhtarlar Dernek Başkanı Ökkeş Titiz, Kent Konseyi Çalışma Grubu ve Meclis Başkanları ile Şahinbey İlçesinden çok sayıda muhtar katıldı.

 

Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici, ‘Kent Konseyimiz uzun yıllardan beri 8 çalışma grubu ve 2 meclisle çalışmalarını sürdürüyor. Kentimizin daha yaşanabilir yer olabilmesi için sürdürdüğümüz çalışmalar meyvelerini vermeye devam ediyor” dedi.

 

Türkiye’de Kent Konseylerinin 90’lı yıllardan sonra yaygınlaşmaya başladığını, Gündem21 adı ile de bu oluşumların kentin sorunlarının çözümünde etkin mekanizmalar olduğunu belirten Binici, “Kent Konseylerinin sayılarının artması ile birlikte resmi gazetede yayınlanan tüzük değişikliği ile konseyleri resmi nitelik kazanmaya başladı” diye konuştu.

 

Necati Binici, “Günden güne büyüyen kentimizde sorunların daha etkin, daha kapsamlı çözümünü elde etmek için çalışmalarımızı daha uçlara indirmemiz gerekliliği hasıl oldu. Mahalle düzeyinde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz bu çalışmada muhtarlarımız bu bütünün en güçlü halkaları arasında yer alıyor. Muhtarlarımızın en çok belediyelerle işi olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın belediyelerin sundukları hizmetlerin dışında da farklı hizmetlere de ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz. Bu hizmetleri en uç noktalara taşımak amacıyla mahallelerin ihtiyaçlarını en yakından bilen muhtarlarımızın görüşlerini almak istedik. Bildiğiniz gibi Kent Konseylerinin aldıkları kararlar tamamen tavsiye niteliği taşır. Bu özelliği ile uygulayıcı değil, önerici bir görevi vardır. Genel Kurulumuzda aldığımız kararları Büyükşehir Belediye Meclisine sunarız, gündemde ilk sırada yer alan bu tavsiye niteliğindeki çalışmaların olumlu ya da olumsuz değerlendirilmesi Belediye Meclisine aittir” dedi.

 

‘Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet planlarını yıllık olarak hazırladıklarını’ hatırlatan Binici, “Muhtarlarımız mahalleleri ile ilgili sorunları bu planlar oluşmadan Kent Konseyi ile paylaşırlarsa ele alınacak konuyu Belediye Meclisine sunarak, hem tıkanıkları gidereceğiz hem de bu taleplerle ilgili gerekli bütçelerin ayrılmasını sağlayarak güzel işlere birlikte imza atacağız” diye konuştu.

 

Toplantının paylaşım bölümünde görüşlerini dile getiren Şahinbey İlçesi Mahalle Muhtarları, ‘Sorumluluk alanları içerisindeki okulların sayısı ile yeşil alan miktarının arttırılmasını ve sağlıklı ulaşım için yolların genişletilmesini istediklerini’ dile getirdiler.

 

Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici, ‘Kent Konseyi Üyeleri arasında resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, serbest meslek sahipleri ile muhtarlar yer alıyor. Muhtarlarımızın bu oluşumda daha fazla katılımla katkı sağlamasını arzuluyoruz. Bu nedenle bir sonraki toplantımızı Şehitkamil ve Oğuzeli İlçesi Mahalle Muhtarları ile yapacağız’ dedi.