HIZLI ERİŞİM
25.06.2010

Karıncaların Büyük Buluşması Gerçekleşti

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından son yıllarda özenle yapılan tarih ve kültür mirasını korumaya ve tanıtmaya yönelik çalışmaların yanı sıra koruma ve yaşatmaya yönelik bilinç oluşturma çalışmaları da projelerle devam etmektedir.

Gaziantepli Kültür Karıncaları Projesi ile de doğal ve kültürel değerlerimizi ana tema olarak kullanıp, interaktif eğitim yöntemi ile çocuklarımızın ve gençlerimizin, çeşitli eğitimlerle kişisel gelişimlerine katkıda bulunurken, yaşadıkları çevrenin farkına varmaları, tarih ve kültür değerlerini öğrenip benimsemeleri hedeflenmiştir.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, Çekül Vakfı Gaziantep Temsilciliği, Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ortaklığı ile başlayan Projenin, Gönüllü Eğitimleri aşaması da Gaziantep Üniversitesi TDP Koordinatörlüğü ile işbirliği yapılmıştır.

‘GALA BÜYÜK BULUŞMA ETKİNLİĞİ’ BURÇ ORMANLARINDA GERÇEKLEŞTİ

Gönüllü eğitmenlerin eğitimi, karınca eğitimleri, salon eğitimleri, tarih ve kültürel mirası tanıma ve tanıtma etkinlikleri, doğa ve çevre etkinliklerinin ardından projede sona yaklaşırken “Gala Büyük Buluşma Etkinliği”’de Burç Ormanlarında gerçekleşti.

Kültür Karıncalarının büyük buluşması olarak adlandırılan etkinlikte çocuklar, bir taraftan doğa ve çevre etkinlikleri, kampçılık eğitimleri alırken, diğer taraftan tarih ve kültür mirasını tanımaya yönelik gezilere katıldılar.

Kentimizin tarihi ve kültürel mirasını korumaya, yaşatmaya, gelecek nesillerle aktarmaya gönüllü, kültürel değerlerin farkında, çevre ve doğayı korumanın bilincinde, çalışkan ve yürekli, Gaziantepli Kültür Karıncaları ordusu yaratılmak için çıkılan yolda, projede görev alan gönüllülerin, proje kıstaslarına uygun olarak gerçekleştirilen eğitimi ile de yüksek duyarlılıkta kültür, doğa, çevre ve kentlilik bilinci eğitimi almış bir gönüllü ekibine sahip olunmuştur.