HIZLI ERİŞİM
03.11.2020

KALKINMADA YEREL VİZYON TOPLANTILARI’NIN AÇILIŞ KONUŞMASINI BAŞKAN ŞAHİN YAPTI

BAŞKAN ŞAHİN, DEPREM MASTER PLANI’NIN HAZIRLANMASININ ÖNEMİNE VURGU YAPTI

 

   Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TBB tarafından düzenlenen “Kalkınmada Yerel Vizyon Bölgesel İstişare Toplantıları” nın Van’daki açılış organizasyonunda açıklamalarda bulundu. İzmir Depremi’ne değinen Başkan Fatma Şahin, bir Deprem Master Planı’nın hazır olması gerektiğini vurguladı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TBB tarafından ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla 11 farklı ilde düzenlenecek olan “Kalkınmada Yerel Vizyon Bölgesel İstişare Toplantıları” nın Van’da yapılan açılışına katıldı. Toplantıda ayrıca Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan V. Mehmet Emin Bilmez, akademisyenler, bölge belediye başkanları, kalkınma ajanslarından temsilciler ve bürokratlar yer aldı. Başkan Fatma Şahin, yaptığı konuşmada Deprem Master Planı’nın yapılması ile büyük kalkınma modelinin şehirlerde ve yerel yönetimlerde uygulanabilirliğine değinerek beşerî sermayenin güçlendirilmesi tavsiyesinde bulundu.

 

ŞAHİN: DÜNYADA DEĞİŞİMİ VE GELİŞİMİ TAKİP ETMELİYİZ

 

İzmir’de meydana gelen depremin ardından enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğine değinen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “ Deprem Master Planı da hızlı yol alabilmek için TBB desteğe hazır. İzmir’deki deprem ciğerlerimizi yaktı. Elif bebek ve Ayda bebek bir mucizenin adı oldu. Koruyucu önleyici tedbir almazsak bunlar devam edecek. Bu yaşadığımız sorunlar bir sonuç. Dünya koruyucu önleyici tedbirler üzerinden gidiyor. Bunun maliyeti çok daha düşük. Canımız yanıyor ama üç beş gün sonra hayata devam ediyor ve yeni bir deprem olana kadar unutuyoruz. Her an deprem olacakmış gibi tedbir almamız gerekiyor. Dünyadaki değişim ve gelişimi yakından takip etmek gerek. Bunu anlamadan ne şehrimizi ne bölgemizi ne ülkemizi değiştirebiliriz. Yenilenmezsek yeniliriz. Bizim medeniyet kodlarımız ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?’, ‘Bir günü diğerine eşit olan zarardadır’ diyor. Bu medeniyet kodlarımızdan aldığımız ilhamla yapmamız ve yapmamız gerekenleri görüyoruz. Daha kötü günlere hazır olmak için dünyada değişimi ve gelişimi takip etmemiz lazım.” şeklinde konuştu. 

 

BELEDİYE BAŞKANLARI OLARAK DOĞUMDAN ÖLÜME İNSAN HAYATINA DOKUNUYORUZ

 

Şahin, konuşmasının devamında Dünyayı cennet de cehennem de yapmanın insanoğlunun elinde olduğunu aktararak şunları söyledi: “Biz cennete talibiz, milletin duasına talibiz. Belediye başkanları olarak doğumdan ölüme insan hayatına dokunuyoruz. Hem bu dünyada hem öbür dünyada bir bedeli var. Bu duaları çoğaltmak geleceğe çok daha güzel bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Birlikte başaracağız.”

 

VALİ BİLMEZ TARIMSAL POTANSİYELE DİKKATİ ÇEKTİ

 

Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan V. Mehmet Emin Bilmez konuşmasında Büyükşehir Yasası’ndaki tarım alanında boşluğa dikkati çekti.

 

Türkiye’nin dünyadaki rekabet gücünü artırmak için mutlaka yerel dinamikleri harekete geçirilmesi gerektiğini söyleyen Bilmez, büyükşehir belediyelerinin tarımsal faaliyetlerini hayata geçirirken yaşadığı sorunlardan bahsetti. Tarımsal alanların sahipsiz kaldığına değinen Bilmez, tarımsal faaliyetlerde büyükşehir belediyelerinin net görevler üstlenmesi gerektiğini kaydederek bölgenin en ciddi harekete geçirilmesi gereken yerel dinamiğinin tarımsal potansiyeli olduğuna vurgu yaptı.

 

Etkinlik,  "Kent Yönetimi-Kent Ekonomisi" ve "Akıllı ve Yeşil Şehirler" başlıklı oturumlarla devam edecek.