HIZLI ERİŞİM
10.06.2010

İktidar ve Muhalefetten Güzelbey’e Övgü

Gezi öncesi Büyükşehir Belediyesinde yaptığı sunumla kısa bir bilgilendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Gaziantep’te nerelere geldiğimizi bu sunum sizlere çok iyi özetleyecektir ama esas konuşmamız gereken Gaziantep’in nereye gittiği ve yapılması gerekenlerdir” dedi.

Güzelbey, “Gaziantep’te yaşayan herkesin bu şehirle ve şehirde yapılanlarda ortak paydası vardır. Gaziantep’in gelişmiş bir sanayisi var, bu gelişmişliğe paralel, tarihi ve kültürel değerlerinin yarattığı bir turizm potansiyelini canlandırdık. Ama bunu yeterli görmeyip şehrin aynı zamanda bilim ve teknoloji merkezlerine sahip bir cazibe merkezi olması için yeni projeler üretiyoruz. Bu projeler içerisinde çocuklara yönelik önemli yatırımlar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Çünkü çocuklar geleceğimizdir” diye konuştu.

AB Fonlarını aktif kullanan belediyelerin başında geldiklerini anlatan Güzelbey, kale çevresindeki eserlerin hepsini restore ederek bir bilinçlilik yaratmak istediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı üstü açık otobüsle gerçekleştirilen geziye, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, CHP İl Başkanı Hasan Öztürkmen, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Ak Parti ve CHP’li meclis üyeleri katıldılar. Bayazhan Kent Müzesi’nden başlayan gezi, kale ve çevresinde devam etti.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR TABLO

Başkan Güzelbey, “Dün Şahinbey Belediyesi Meclis Üyeleri ile yaptığımız gezinin devamını Ak Parti İl Başkanımız, CHP İl Başkanımız, Şehitkâmil Belediye Başkanımız ve Şehitkâmil Meclis Üyelerimizin katılımları ile yapıyoruz” dedi.

CHP İl Başkanı Hasan Öztürkmen’in geziye katılımında büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Hasan Öztürkmen’in İl Başkanı olmasının bir şans olduğunu, şehrin menfaatleri söz konusu olduğunda parti kimliğini bir kenara bırakan, Gaziantep sevdalısı bir şahsiyet olduğunu ifade etti.

Muhalefet ve iktidarın İl Başkanlarının bir araya geldikleri bu programın Türkiye’ye örnek olması gereken, siyasi gerilimlerin kalktığı, ortak konularda bir araya gelinebildiğinin bir göstergesi olduğunu söyleyen Güzelbey, Demokrasinin bir gereği olarak yaptıkları işlerde eleştiriye açık olduklarını, bundan da zevk duyduklarını belirtti.

Şeffaf bir politika yürüttükleri çalışmalarında icraatlarını açmaktan memnun olacaklarını, paylaşmaktan çekinmediklerini vurguladı.

FARKLILIKLARDA DA RAHMET VARDIR

AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, CHP İl Başkanı ile bu programda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti Türkiye’de özlenen bir tablo olarak değerlendirerek, bizler siyasetçiler olarak farklı görüşlere sahip olabiliriz ama şehrimiz söz konusu olunca şehrin menfaatleri için ortak payda da bir araya geliyoruz. Gaziantep bu özelliği ile diğer şehirlere örnek olmalıdır. Farklılıklarda da rahmet vardır. İşin sırrı centilmenlik içerisinde karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde bu siyaseti yürütebilmektedir” dedi.

Gezide açıklama yapan CHP İl Başkanı Hasan Öztürkmen, Başkan Güzelbey’in nazik davetine teşekkür ederek, şehri uzun zamandan beri bu özellikleri ve güzellikleri ile görme fırsatı bulamadığını” belirtti. Öztürkmen “Bey Mahallesi ve buraları restorasyon sonrası görmemiştim, değerli belediye başkanlarımızla gezme, görme fırsatım oldu. Çok güzel eserler, çok güzel çalışmalar yapmışlar, bunları inkâr etmek mümkün değil. Çağdaş batı kültürünü almış, bu kültürü özümsemiş bir belediye başkanımızın olması gerçekten bir şans” dedi.

Hasan Öztürkmen, “Ancak biz de bu hizmetlerin yapılmasında kamu kaynaklarının yerinde ve etkin kullanılmasını kontrol etmek zorundayız. Muhalefet olarak bizim görevimizde bu. Belediye Başkanımıza başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz, yararlı çalışmalarda destekçileri olacağız” diye konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından grup Kahramanlık panoraması müzesi, mutfak müzesi, bakırcılar çarşısı, kültür yolu, bey mahallesi ve şehrin kültür, turizm zenginlikleri arasına katılan yerleri gezdiler.