HIZLI ERİŞİM
20.12.2011

İKİ GAZİ’NİN BULUŞMASINA AZ KALDI…

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, kentte yeni açılan ve dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’nin fikir babası, en büyük destekçisi.

 

Güzelbey, ‘Şimdiden on binlerce insanın ziyaret ettiği mozaik müzesinin aslında Gaziantep’teki dönüşümün de simgesi olduğunu, eskiden sadece fıstık, baklava ve kebapla anılan kentin artık ünlü yemeklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel kimliğiyle ile de öne çıktığını’ söyledi.

 

EN BÜYÜK MOZAİK MÜZESİ BİZDE

 

Gaziantep’teki bu değişim ve dönüşümü değerlendiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Müzeler Kenti olma yolundaki kentimizde, Büyükşehir Belediyesi olarak yaptırdığımız ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrettiğimiz yeni müze binasındaki sergileme kapasitesi sayesinde, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi dünyanın en büyük mozaik müzesi konumuna geldi.

 

Daha önce dünyanın en büyük mozaik müzesi 1500 metre kare mozaikleri ile Tunus’taki Bardo Müzesiydi, oysa bizde şu anda 1600 metre kare mozaik sergilenmekte ve yakında tüm çalışmalar bittiğinde sergilenen mozaikler 2650 metrekareye çıkacak. 30 bin metre kare alan üzerine kurduğumuz Zeugma Mozaik Müzesi, sergilenen mozaik miktarının yanı sıra renk armonisi  ile de dünyanın en değerli mozaikleri olarak tanımlanmaktadır” dedi.

 

Başkan Güzelbey, “Üç müze daha yapıyoruz. Biri Atatürk Anı Evi, Türkiye’de örneği yok. Diğeri Kendirli Gazi Kültür Merkezi, Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinde halka hitap ettiği balkonun olduğu bina. Burada konuşan, hareket eden bir Atatürk Balmumu heykeli olacak. Çocuklar salonda oturacak, perde açılacak ve Atatürk, Nutku okuyacak. Türkiye’de yaşayan en iyi Atatürk heykeltıraşı Yılmaz Büyükerşen’dir dediler. Hocayı ikna ettim, beraber Amerika’ya gittik. Hoca iki gün atölyede çalıştı ve değişiklikleri yaptı. Üçüncü yaptırdığımız müze ise Sunay Akın ile Oyuncak Müzesi. Müzemizi, Bey mahallesindeki restore ettirdiğimiz güzel bir eski Antep evi içinde yapılandırmaktayız. Oyuncaklarla dünyanın değişim, gelişim sürecinin gözlenebildiği, müze değeri olan oyuncakların sergilendiği, çocuk büyük herkesin hayal dünyalarına dokunacak bir müze olacak’ diye konuştu.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Gazianteplilere, bir değişiklik olmaması halinde, 8 Şubat Gazilik Unvanı törenlerinde ya da yetiştirilebilirse 26 Ocak Ulu Önder’in Gaziantep’e gelişinin yıl dönümünde açılış yapma planları olduğu bilgisini verdi. İçindeki animatronik robot sayesinde hareket imkanı sağlayan Balmumu Atatürk Heykeli için Florida’daki bir ekibe sipariş verildi, özel ekip işe koyuldu.

BÜYÜKERŞEN DESTEK OLDU

 

Özel ekip işe koyuldu ama heykel Atatürk’e benzemedi. Güzelbey de bu konuda uzman olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den yardım istedi. Güzelbey, “Atatürk Heykelleri konusunda büyük çalışmalar yapan Büyükerşen’den yardım istedim. Başkan yoğun programına rağmen kıramadı ve benimle Amerika’ya geldi. Yılmaz Başkanın yaptığı çalışmalarla heykel Atatürk’e benzer hale getirildi. Gaziantep’e getirilişini heyecanla bekliyoruz” dedi.

 

BOYUT AYNI

 

1,70’lik heykelin boyutları Atatürk’le bire bir aynı olacak. Değişiklik olmaması durumunda, 8 Şubat Gazilik Unvanı törenlerinde ya da 26 Ocak Ulu Önder’in Gaziantep’e gelişinin yıl dönümünde yetiştirilmesi planlanan heykel, oturup kalkma, el ve başını oynatma, göz kırpma özelliğine sahip. Atatürk’ün sesinden Nutku okuyacak.