HIZLI ERİŞİM
07.06.2010

Halıcılıkta, Dünya’da Söz Sahibiyiz

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Meclis Üyesi Ünsal Göksen, Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yer aldığı ziyarette konuşan Başkan Güzelbey, “Gaziantep’in halı sektöründe Dünya’da ve Türkiye’de söz sahibi olduğunu” söyledi.

“Türkiye’deki halı ihracatının ve üretiminin büyük bir diliminin Gaziantep’ten yapıldığını” vurgulayan Güzelbey, “Halı sektöründe böylesine geniş bir potansiyele sahip ilimizde, bu sektörde kurulmuş olan odalar büyük bir önem arz etmektedir” dedi.

Ülkemiz, bu rekabet ortamında sanayisi ile kendine yer açma çabasını sürdürüyor. Ama artık sadece üretmek yetmiyor. Bu mücadelenin ana öğesini ve kalkınmanın temelini hiç şüphesiz teknoloji üretebilen ve bilgiye sahip olan yüksek seviyede eğitilmiş toplumlar oluşturmaktadır. Ülkedeki mevcut bilimsel ve teknolojik potansiyeli harekete geçirerek önceden yapılmış araştırma sonuçlarını üretime dönüştürme konusunda bu sektördeki sanayicilerimize görevler düşmektedir” diye konuştu.

Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer, “Başkan Güzelbey’in ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Başkanımız çok önemli konulara değindiler, halı sektöründe Gaziantep’in yerini korumak, daha fazla iş hacmi yaratmak, günün değişen koşullarına ayak uydurmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye ifade ettiler.