HIZLI ERİŞİM
06.07.2010

Halep’te Türk Müziği Esintileri

Halep’te üst düzey protokol ve çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte, Gaziantep’i ve Türkiye’yi temsil eden grupta, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanatçılarından Çiğdem Gürdal sahne aldı. Ayrıca toplulukta Devlet Halk Dansları Topluluğu Sanatçılarından Salim Kabacı, Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanatçılarından Deniz Göktaş ve Turgay Özkızıltaş, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçılarından Yıldan Dirik, TRT sanatçısı Şenol Dirilgen, Suat Diril ve Emrah Barış Aluş’dan oluşan çok değerli saz sanatçıları da yer aldılar.

Tarihi Recep Paşa Avlusunda gerçekleşen organizasyonda, Çiğdem Gürdal Türk müziğinin beğenilen eserlerini Halep'li müzikseverlerle paylaştı. Ayrıca sanatçının Halepli konuklara bir de sürprizi vardı. Gecede ayrıca sahne alan Halep'li sanatçı ile Türkçe şarkılar söyleyerek, düet yapan Çiğdem Gürdal ve saz heyeti izleyicilerden tam not aldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin adeta damgasını vurduğu, “Dünya Müzik Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlenen geceye Suriye Mahalli İdareler Bakanı Tamer El-Hacce, Halep Belediye Başkanı Dr. Maan Chıblı, Türkiye Cumhuriyeti Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci’nin yanı sıra, Halep Belediyesi ve Valilik Protokolü, Meclis Üyeleri, Kardeş Şehir Komitesi üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Dünya Müzik Gününde Halep’te Türk ezgileri düşüncesini gerçekleştirerek, Grubun Türkiye’den Halep’e gidişi ile ilgili organizasyonu ekibi ile birlikte gerçekleştiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Sema Marangoz “Sanatçımız Çiğdem Gürdal'ın güzel sesi ve yorumuyla kendisine Halepli kardeşlerimizi hayran bırakmasının yanı sıra, Türk Sanat Müziğimizi doğru bir şekilde yurt dışında tanıtmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadık” dedi.