HIZLI ERİŞİM
01.06.2010

Gaziantep’te Matsuri Coşkusu

Ünlü Minyatür Sanatçısı Günseli Kato, "Türkiye'de Japonya Yılı" etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve İpek Yolu'nun en önemli 3 kenti, İstanbul, Gaziantep ve Bursa şehirlerini, geleneksel Japon kültürü ile tanıştırmayı hedefleyen "Matsuri 2010 Gaziantep" etkinliğini düzenlediği basın toplantısında anlattı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Muhtar Akyol ve Proje Koordinatörü Ebru Kuralı ile Bayazhan'da yapılan toplantıda Günseli Kato, Mart ayında, İstanbul'da oldukça renkli bir program sunduklarını, 27 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında da Gaziantep'te etkinler yapılacağını söyledi.

"Gaziantep Çok Medeni, Radikal, Çağdaş Ve Geçmişle Geleceğin Kültürünü Birleştirmiş Bir Şehir"

Kato, "Uzun yıllar Japonya'da yaşamış bir sanatçı olarak, bu Japon yılının başını çektim. Ben bu etkinliklerde iki sergi ile karşınızda olacağım. İstanbul'dan sonra buradayız. Gaziantep gibi bir şehrin böyle bir projeye sahip çıkması, İpek Yolu'nun giriş kapısının burada olması bizi çok heyecanlandırdı. Burasını çok sevdim. Çok medeni, radikal ve çağdaş, geçmişle geleceğin kültürünü birleştirmiş bir şehir. Burada bu organizasyonu yapmaktan dolayı çok mutluyuz" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Muhtar Akyol ise, Bu yılın Japon Yılı olarak ilan edildiğini ifade ederek, "Bu konuda ülkemizde birçok etkinlik düzenlendi. Bu kez de ilimizde etkinlikler düzenlenecek" diye konuştu.

Daha sonra etkinlikler hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Ebru Kuralı; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, "2010 Türkiye'de Japonya Yılı" etkinlikleri kapsamında görkemli bir festivale ev sahipliği yapacak. Matsuri 2010 etkinliklerinin en kapsamlısı olan Gaziantep festival programında, Japon kültürüne ait tüm öğeler bir araya geliyor. Dünyanın en merak edilen ülkelerinden Japonya'yı tanıtan sergiler, konferanslar, müzik dinletileri ve çok özel ikebana gösterileri, 10 gün boyunca Gaziantepliler ile buluşacak.

İlk olarak İstanbul Taksim Meydanı'nda sergilenen ve büyük ilgi gören geleneksel Japon festival arabası Yamahoko da etkinlik kapsamında Kent Meydanı'nda sergilenerek Türk sanayisinin gözbebeği olan Gaziantep'e, Japonya'dan dostluk mesajı götürecek.

Köklü Japon kültürünün en önemli öğelerini sunarak Gaziantep'te bir Japonya oluşturmayı hedefleyen "Matsuri Gaziantep" Etkinliklerin ev sahibi olan minyatür sanatçısı Günseli Kato, kent meydanında özel bir performans sergileyerek bu önemli etkinliği başlatma misyonunu üstleniyor.

Matsuri 2010 Gaziantep etkinlikleri, Bayaz Han, Zirve Üniversitesi ve Ömer Ersoy Kültür Merkezi'nde, 27 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında izlenebilecek"