HIZLI ERİŞİM
02.11.2010

Gaziantep’in Maykop Çıkarması

Adige Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşinov’un ev sahipliğini yaptığı buluşmada, Adige Cumhuriyeti Başkenti Maykop'un Belediye Başkanı Michael Çerniçenko, Türkiye Novorossiysk Başkonsolosu Yavuz Kül, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, meclis üyeleri ve belediye bürokratları yer aldılar.

Görüşmede, Gaziantep-Maykop şehirleri arasında tesis edilmesi düşünülen ekonomik ve kültürel ilişkiler ele alındı.

Adige Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşinov, “Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in uluslararası ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili politikaları sayesinde Rus-Türk ilişkileri son yıllarda daha da arttı. Rusya Federasyonu’nun özerk bir bölgesi olarak biz de özellikle ekonomik, kültürel ve kardeşlik ilişkileri alanlarında verimli bir işbirliğine hazırız” dedi.

Başkonsolos Yavuz Kül, “Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri artık stratejik bir nitelik kazanmaya başladı. Adige Cumhuriyeti ile ilişkilerimiz çok özel bir yere sahip. İlişkilerimiz başta ekonomik ve ticari konular başta olmak üzere hızla gelişmeye başladı” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Adige Cumhuriyetinden iş adamları ve belediye yetkililerinden oluşan bir heyetin Gaziantep’i ziyaret ettiğini hatırlatan Kül, “Gelecek yıl Maykop ve Gaziantep kentleri arasında Kardeş Şehir anlaşması imzalayacağız” diye konuştu.

Adige, Gaziantep’li Yatırımcılar İçin Bakir Bir Alan

Gaziantep’in, Irakla ve Suriye ile sınır komşuluğu olan bir il olması dolayısıyla ticaretinin çok canlı olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Adige halkına Türkiye’den sevgi ve selam getirdik. Heyetin Gaziantep’i ziyaretinden bu yana aramızda sıcak bir ilişki kuruldu. Sıcak yürekleri biz gerçekten fethetti” dedi.

Başkan Güzelbey, “Adige Özerk Cumhuriyeti Gaziantepli yatırımcılar için bakir bir alan. Bu bağlamda kurulacak ekonomik ilişkilerin her iki taraf için verimli işbirlikleri yaratacağına inanıyorum.

Ortadoğu Coğrafyasında ve dünyada, komşularımızla olan ilişkilerimiz ve kardeş şehir politikalarımız doğrultusunda Kafkas Kültürü ile olan bir yakınlaşmaya da geçmişten kaynaklanan ilişkiler ve yakınlıktan dolayı sıcak bakıyoruz” dedi.