HIZLI ERİŞİM
09.07.2010

Gaziantep’in 7 Yılda 7 Kardeş Şehri Oldu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 7 yılda Avrupa ve Ortadoğu’dan 7 şehir ile Kardeş Şehir oldu.

2005 Yılında Suriye’nin Halep Şehri ile başlayan Kardeş Şehir İlişkilerini, Almanya’nın Duisburg, Hollanda’nın Nijmegen, Kuveyt’in Kuveyt, İsveç’in Karlstad, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefkoşa ve Ürdün’ünden İrbid şehirleri ile sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 7 yılda 7 şehir ile Kardeş Şehir Protokolü imzaladı.

Küreselleşen dünyamızda, Belediyelerin yerel hizmetlerin sağlanması dışında yerel demokrasinin kalıcılaştırılması, yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesi gibi evrensel bir görevinin de olduğunu söyleyen Başkan Güzelbey;

Dünyanın adım adım globalleştiği, küçük bir kasabaya döndüğü günümüzde her dilden, her dinden ve renkten insanların buluştukları ortak paydalar artmakta, ülkeler her alanda birbirleriyle yoğun temaslar ve paylaşımlar içine girmektedir. Bütün bu gelişmelerin tüm toplumlar için eşit mutluluk ve fayda sağlaması en büyük temennimizdir.

Bizler de yerel yönetimler olarak bu fırsatları ortak paydada avantaja dönüştürmek amacıyla Avrupa ve Ortadoğu coğrafyasında yer alan komşu ülkelerle kültürel ve sosyal alanlarda olduğu kadar ekonomik anlamda da bağlarımızı güçlendirmek amacıyla ilişkiler tesis ettik’ dedi.

Kardeş Şehirlerle, kültürden sanata, spordan ekonomiye kadar bir çok alanda işbirliği içerisine girdiklerini vurgulayan Güzelbey, ‘Yerel yönetimlerin tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunmaları toplumları birbirine yakınlaştırdığı kadar, halka sunulan hizmet kalitesinin yükselmesini de sağlamaktadır. Ülkemizin dünyaya açılan kapılarından biri olan şehrimiz tesis ettiği kardeş şehir ilişkileri ile bölge ülkelerine örnek teşkil etmektedir’ diye konuştu.

Başkan Güzelbey, ‘Türkiye’nin ekonomide gösterdiği başarı, iç istikrar politikaları, dış politikadaki başarılı hamlelerin başta sınır komşularımızla olan ilişkilerde olumlu yansımaları olmuştur.

Uluslararası ilişkilerin önem kazandığı küreselleşen dünyamızda, kültürel konularda yapılan paylaşımlar ülkeleri birbirlerine daha da yakınlaştırmaktadır.

Yüzümüzü Avrupa ve Ortadoğu’dan sonra Asya ve Amerika ülkelerine de çevirdik. 7 yılda imzaladığımız 7 kardeş şehir protokolünün ardından, ülkemizi tanıtmak, kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkiler kurmak üzere Moğolistan’ın Başkenti Ulan Bator ve Amerika’nın İowa Eyaletinden Des Moines şehri ile görüşmelerimiz sürmektedir” dedi.