HIZLI ERİŞİM
22.07.2011

Gaziantep Yükselen Türkiye Değerine Değer KatıyorGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, kentte yapılan çalışmalarla yükselen Türkiye değerine değer kattıklarını söyledi.

Başkan Dr. Asım Güzelbey yaptığı açıklamada, Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesinin Gaziantep'te yapıldığını ve halkın hizmetine açıldığını kaydetti. Müzenin mozaik konusunda dünyanın en büyük müzesi konumunda olduğunu dile getiren Güzelbey, "Yakın zamana kadar dünyanın en büyük müzesi Tunus'taki Bardo müzesiydi. Burada yaklaşık olarak bin 500 metrekare mozaik sergilendiğini biliyoruz. Gaziantep mozaik müzesinde ise şuanda bin 600 metrekare mozaik sergilenmektedir. Yenileme yapılan eserler de sergilendiği zaman bu rakam 2 bin metrekareye çıkacaktır. Bunu biz sadece görsel bir mozaik olarak değerlendirmiyoruz. Tam tersine değişen ve gelişen Gaziantep'in turizm değerlerine katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

Gaziantep dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu anımsatan Güzelbey, "Gaziantep değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış, birçok medeniyetin beşiği, kültür, ticaret merkezi ve sanat merkezi olmuştur. Bugüne geldiğimizde Gaziantep, geçmişine sahip çıkan, tarihi eserlerini restore eden, müzeler yapan bir kültür şehri olarak ön plana çıkmıştır. Bu sadece Türkiye'den değil yurt dışından da gözlenmektedir. Gaziantep sürekli yabancı basının yabancı bilim adamlarının ilgisini çekmektedir" diye konuştu.

İtalya'dan gelen bilim adamlarını ağırladıklarını ve kent hakkında bilgi verdiklerini söyleyen Güzelbey, "İtalya'nın Bologna Üniversitesi Gaziantep'i bir araştırma konusu yapmış. Bu araştırma için 3 bilim adamı şehrimize geldi. Bizimle bir takım görüşmeler yaptılar. Gaziantep'teki bu değişimin gerekçisini ve gelinen noktayı sordular. Kendilerine, Gaziantep'in yakın zamana kadar bir yemek şehri olarak bilindiğini bugün ise bir kültür şehri olarak, tarihi eserlerini restore eden, müzeler ve kültür yolu yapan yani yükselen Türkiye değerine değer katan bir şehir olduğunu ifade ettik."