HIZLI ERİŞİM
03.06.2011

Gaziantep, Ulaşımda Ürdün’e Örnek Oldu

Avrupa Komisyonu'nun, ‘Kentsel Gelişim ve Diyalog İşbirliği – CIUDAD’ programı kapsamında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi liderliğinde Marmara Belediyeler Birliği’nin ortak olduğu, Paris, Stuttgart, Amman, İrbid ve Halep belediyelerinin ve birçok bakanlığın ortak  ve iştirakçi ortak olarak yer aldığı ‘Akdeniz’e Uyarlanmış Sürdürülebilir Kentsel Mobilite Planlaması – SUMPA-MED’ projesi Bölgesel Çalıştayı 31 Mayıs- 01 Haziran 2011 tarihlerinde Ürdün’ün başkenti Amman’da ve İrbid kentinde düzenlendi.

‘Kentsel Hareketlilik için Sorumlu Makamlar ve Kuruluşlar’ konulu bölgesel çalıştaya proje lideri Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, proje ortakları Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Recep Bozlağan, Irbid Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanı Ghazi A.Al-Kofahi, Amman Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haitham Juvienat ve çeşitli kurumların temsilcileri katıldı.

Konferansın Amman’da gerçekleştirilen ilk gününde Irbid Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanı Ghazi A.Al-Kofahi’nin konferansı açmasının ardından proje konsorsiyumunun temsilcileri açılış konuşmalarını yaptılar.

 

Amman Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haitham Juvienat ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey yaptıkları konuşmalarında SUMPA-MED projesinin bölgede diyalogun ve deneyim paylaşımının geliştirilmesine olan katkısını dile getirdiler. Projenin sürdürülebilir kalkınmayı desteklediğini belirten Güzelbey, bölgedeki şehirlerin ve yerel yönetimlerin bölgenin sunduğu işbirliği fırsatlarından yararlanmaları gerektiğine dikkat çekti.

 

Çevreye Duyarlı, Çevre Dostu Araçlar Kullanmalıyız…

 

Güzelbey, “Bir Belediye Başkanı olarak kentimizde yaşayan insanların ve konuklarımızın kent içi ulaşımda kaliteli hizmetten faydalanmaları konusunda üzerimize düşen sorumluluğun ve genç, yaşlı, çalışan ya da çalışmayan her kesimin bu konuda ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğinin farkındayım. Bir doktor olarak biliyorum ki şehrimizdeki çevre ve hava kirliliğini azaltmak zorundayız. Bunun için de trafikteki araç sayısını azaltarak çevreye duyarlı, çevre dostu araçları kullanmamız gerekiyor. Aynı zamanda ilköğretim seviyesindeki çocuklar ve engelliler için de mobilite kavramının önemini kavramamız, ona göre planlama yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

Avrupa Birliği İle Sürekli Karşılaştırma Yapmak Yerine Paylaşımda Bulunmak Gerek…

 

‘Bir Türk olarak, biliyorum ki ülkemin Avrupa Birliğine katılma sürecinde hala yapması gereken çok şey var. Özellikle çok geniş bir alana yayılmış teknolojiye sahip ülkemizde bu kaçınılmazdır’ diyen Başkan Güzelbey, “Avrupa Birliği ile sürekli bir karşılaştırma yapmaktansa sürdürülebilir bir ulaşım için işbirliği, deneyim paylaşımı, diyalog sağlamak çok daha faydalıdır. Bugün burada, Suriye’nin bir komşusu, Ürdün’ün misafiri Belediye Başkanı olarak bulunuyorum, aynı zamanda Halep ve İrbid bizim Kardeş Şehirlerimiz. Tarihten gelen bağlarımız ve geçmişte yaşadığımız ilişkiler insanlarımızın çok fazla ortak noktası olduğunu bir göstergesi, kanıtıdır. Bu yakınlık ve ortaklıklardan dolayı Sumpa-Med liderliğinde daha çok yapabilmek, Halep ve İrbid’e daha iyi ulaşım olanakları sağlamak, planlamak için bir araya geldik” dedi.

 

Ortak Geleceğimiz Gençlikte Yatmaktadır

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yurt dışından gelen yabancı öğrencilerin staj yapmalarına bu yıl ikinci kez ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Güzelbey, toplantıya katılan yetkililere seslenerek, ‘Yabancı öğrencilerin sizlerle ilgili konularda bilgi ve deneyim paylaşımına girebilmeleri için daha fazla olanak sağlayın, kurumunuzda stajyer olarak çalıştırın. Yeni jenerasyonun ufku, gözleri ve kalpleri daha açık. Bizler de her konuda açık olan bu jenerasyona bütün kapıları birlikte açalım. Çünkü bizim sürdürülebilir ortak geleceğimiz gençlerde yatmaktadır” diye konuştu.

 

Başkan Güzelbey, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi ulaşım uygulamaları konusunda başarılı çalışmalara imza atılmış olması Ürdün yetkililerinin dikkatini çekti. Raylı Sistemin, 5 büyük üniversitesi ve 200 bine yakın öğrenci potansiyeline sahip Ürdün’ün eğitim merkezleri ile kent arasında organik bağ kurulmasını sağlayacak bir sistem olması yönünde fikir birliğine vardılar. Ama böyle bir sistemin yapılması Ürdün’de Ulaştırma Bakanlığına ait olduğu için yerel yönetimlerin böyle bir yetkisi yok. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yerel yönetim olarak bu konuda başarılı uygulamaları, Ürdünlü yetkililere iyi model oluşturdu ve yapılan toplantıda, Ürdün’de ulaşım konusunun Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınarak Belediyelere devredilmesi konusunda bir karar alındı” dedi.

 

Avrupa Birliği Ürdün Delegasyonu Temsilcisi Bertrand Jolas, Avrupa Birliği’nin CIUDAD programı ile bölgedeki yerel yönetimlere  kapasite artırımı ve karşılıklı etkileşim mekanizmalarını teşvik etmeyi ve bu sayede insanların yaşam kalitesini artırmayı amaçladığını belirtti. Proje, Avrupa ve Türk şehirlerinin sürdürülebilir ulaşım politikaları ve çevre dostu uygulamalarının  üç yıl süreyle Arap şehirlerine aktarılmasını öngörüyor. Yerel yönetimlerin bu çalışmasına, uluslararası kurumlar ve merkezi idare kurumları destek veriyor.   

Fransa'daki ve Türkiye'deki şehir ulaşımı alanındaki tecrübelerin ve yerel yönetimlerin rollerinin ele alındığı konferansta Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi / İBB Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı "İstanbul'da Ulaşım Yönetimi ve İBB'nin Rolü" konulu bir sunum yaparak İstanbul’un mevcut ulaşım planlaması ve yönetimi, gelecekte İstanbul’da planlanan projeler hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

 

Fransız Çevre ve Enerji Ajansı ADEME, Lyon Metropoliten Alanı Ulaşım Birliği (SYTRAL) ve Fransız Kentsel Ulaşım Araştırmaları Merkezi  (CERTU) temsilcileri de birer sunum yaptılar ve Fransa’nın kentsel mobilite alanındaki tecrübelerini aktardılar. Konferansın ikinci gününe İrbid kentinde İrbid Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde devam edildi. MBB, SYTRAL, ADEME, CERTU, UITP temsilcileri birer sunum yaptılar.


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ve Marmara Belediyeler Birliği temsilcilerinden oluşan Türk heyeti, Türkiye’nin Amman Büyükelçisi Dr. Ali Köprülü tarafından Büyükelçilik makamında kabul edildi. Heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Köprülü, Amman hakkında heyete bilgiler verdi.