HIZLI ERİŞİM
03.06.2010

Gaziantep Kent Konseyi, “Gaziantep’in 10 Temel Sorunu”Nu Belirlemek Üzere Toplandı

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda, Kent Konseyi Çalışma Gruplarının Gaziantep’in Temel On Sorunu’nu belirlemek, yapılan çalışmaları görüşmek ve oylamak üzere bir araya geldikleri 2.Genel Kuruluna, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Kent Konseyi Üyeleri katıldılar.

Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Yavuz Coşkun: “Kent Konseyi Ayrışmanın Değil; Ortak Aklın Somut Ürün Ve Projelere Dönüştüğü Yerdir”

Coşkun, “Kent Konseyi’nin, kentlilik bilincinin ve kentte yaşayan insanların kentin sorunları hakkında duyarlılığının öne çıkarılmasını ve geliştirilmesini temel alan çalışmalarla, kentin üst düzeyde bir istişari organ olduğunu vurgulamış ve yapacağı çalışmalarla başta belediyeler olmak üzere şehrin icra organlarına yardımcı olacak ve ışık tutacak projeleri gerçekleştirmek üzere bir görevi üstlendiğini” ifade etti.

Prof. Coşkun, Kent Konseyinde her türlü aykırı ve farklı fikirlerin düzeyli bir şekilde dile getirilmesini demokrasinin gereği olduğunu belirterek, “Farklılıkların birlikteliğinden bir sinerji çıkarmak gerektiğini, Kent konseyi’nin çatışmanın, ayrışmanın platformu değil; ortak aklın somut ürünlere dönüştüğü bir yer olması gerekir” dedi.

Prof. Coşkun, bu zamana kadar yürütme kurulunun, meclis ve çalışma gruplarının çalışmaları hakkında bilgi vermiş ve 10 Nisan 2010 tarihinde yapılan “Göç ve Gaziantep Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri Çalıştayı" hakkında bilgiler verdi.

Güzelbey, “Farklılıkları Şehir İçin Avantaja Dönüştürmek Lazım”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Kent Konseyinin geçmişi hakkında bilgiler vererek, şehrin vizyonu hakkında geleceğe ait genel görüşlerini ortaya koydu. Önümüzdeki dönemde Kent Konseyi ile birlikte şehrin geleceği için çok güzel projeler hayata geçirileceğine dair inancını belirten Güzelbey, “10 Haziran tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep’teki Hemşehri Dernekleri’nin katılımlarıyla gerçekleştirilecek ‘Yöresel Kültürler Buluşması’ adını verdikleri festivali anlattı. Şehir için şehirde yaşayan herkesi harekete geçirmenin önemli olduğunu, farklılıkları şehir için avantaja dönüştürmek gerektiğini” vurguladı.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici’nin konsey çalışmaları hakkında genel kurula bilgi sunmasının ardından, Kent Konseyi yönergesindeki bazı şekil ve usul eksikliklerine dair yeni düzenlemeler genel kurulun onayı ile kabul edildi.

Bunu takiben kadın ve gençlik meclisi, imar altyapı ve ulaşım, eğitim, çevre ve sağlık, kültür sanat ve turizm, sanayi, ticaret esnaf ve uluslararası ilişkiler, spor, engelliler, afet ve kriz çalışma gruplarının Gaziantep’ in öncelikli temel sorunlarını belirlemek için yaptıkları çalışmalar gündeme gelmiş ve her meclis veya çalışma grubu başkanları tarafından Gaziantep’ in o alandaki öncelikli on temel sorunu konsey üyelerinin görüşüne sundu.

‘Oylama sonucunda yapılacak analizleri takiben Gaziantep’in öncelikli temel on sorununun belirlenmesinin ardından sonuçların kitapçık halinde ve elektronik ortamda kamuoyu ile paylaşılacağı, bu çerçevede belirlenen öncelikli temel sorunların ilkinden başlayarak Kent Konseyi; meclis, çalışma grupları ve yürütme kurulu belirli bir plan ve yol haritası ışığında projeler geliştirerek, sorunun tanım boyutları ve çözüm önerilerine dair çalışmaları icra organlarına sunulacağı’ belirtildi.