HIZLI ERİŞİM
18.07.2011

Gaziantep İle Kermanşah Kardeş Oldu

Kardeş Şehir ilişkileri kapsamında İran’ın Kermanşah Valisi Seyit Dadvaş Haşemi’nin davetlisi olarak Kermanşaha giden Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı başkanlığındaki heyete Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ile Gaziantep Sanayi ve Ticaret odalarından işadamları eşlik etti.

 

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı başkanlığındaki heyet Kermanşah’ta Vali Seyit Dadvaş Haşemi ve üst düzey yetkililer tarafından karşılandı. Gaziantep heyeti Kermanşah’ta Vali Seyit Dadvaş Haşemi’yi makamında ziyaret ederek kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde görüş alışverişinde bulundular.

 

Kemanşah Valisi Seyit Dadvaş Haşemi; Amacımız Türkiye’nin en iyi ve en gelişmiş illeri ile münasebetlerimizi artırmak ve bu ilişkilere katkı sağlamaktır.

 

‘İran’ın Türkiye ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu’ belirten Kemanşah Valisi Seyit Dadvaş Haşemi,      “Gaziantep heyetini Kemanşah’ta ağırlamaktan çok memnunuz. Biz iki kent olarak ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda bundan birkaç ay önce Gaziantep’e ziyarete geldik ve çok sıcak karşılandık. Bizlere göstermiş oldukları misafirperverlikden dolayı Gaziantep Valisi ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı’na teşekkür ediyorum. Kardeş şehir ilişkilerimizin katlanarak devam etmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

 

Vali Kamçı; Türkiye’de komşu ülkelerle iyi ilişkiler bir devlet politikası olarak uygulanmaktadır.

 

Ev sahipliklerin den dolayı Kermanşah Valisi Seyit Dadvaş Haşemi’ye teşekkür eden Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, “ Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve hükümetimiz olmak üzere komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurmayı isteyen bir ülkeyiz. Türkiye’de komşu ülkelerle iyi ilişkiler bir devlet politikası olarak uygulanmaktadır. Türkiye’nin bu politikası sayesinde Gaziantep olarak biz de kardeş şehir ilişkilerini üst seviyede tutmaktayız” dedi. Vali Kamçı, Kermanşah Valisi Seyit Dadvaş Haşemi’ye Gaziantep hakkında bilgiler verdi.

 

Gaziantep heyeti valilik görüşmeleri sonrasında Kermanşah Belediyesini ziyaret ederek kardeş şehir protokol imza törenine katıldılar. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Bu imzalar sonucu iki şehir arasında çok sayıda sosyal ve kültürel işbirliği imkanı sağlandığı gibi belediyeler arasında bilgi paylaşımı da gündeme gelecektir. İki belediye mensuplarından oluşan bir çalışma grubu oluşturulacak ve özelikle Gaziantep’in tarihi eser restorasyonu konusundaki bilgi birikimi Kermanşah’a aktarılacaktır” dedi.

 

Başkan Güzelbey, Kermanşah belediyesi heyetine Gaziantep’te yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler vererek restorasyon ve yenileme çalışmaları, botanik bahçesi çalışması, hafif raylı sistem çalışmaları ve bir çok proje ile ilgili bilgiler verdi. Güzelbey, Kermanşah belediyesinden teknik bir heyeti Gaziantep’e davet ederek birçok konuda destek verebileceklerini söyledi. 

 

Vali Kamçı ve beraberindeki heyet her iki kent arasında kardeş şehir protokol imza töreninin ardından Kermanşah Ticaret ve Sanayi Odası ve Kermanşah Razi Üniversitesi’ni ziyaret ederek bilgi alış verişinde bulundular. Gaziantep heyetine, Kermanşah’ın tarih ve kültür yerlerini kapsayan bir gezi düzenlendi.

 

Kermanşah, İran'ın batısında yer alan ve Irak'a sınırı olan bir eyalet. Kermanşah Eyaleti'nin merkezi Kermanşah kentidir. 24.998 km² yüzölçümündeki eyaletin nüfusu 1.900.000'tır.

 

Eyaletin önemli kentleri Gilan-e Garb, Harsin, İslamabad-e Garb, Cavanrud, Kangavar, Kermanşah, Paveh, Kasr-ı Şirin, Sahneh, Sarpolee zahab, Sungur'dur.

 

Kirmanşah kenti ile Tahran arası 525 km'dir. Tahıl, pirinç, sebze ve meyve üreten zengin bir tarım bölgesinin ticaret merkezidir. Kentte bir çok sanayi merkezinin yanında, petrol rafinerisi ve şeker, çimento, tekstil ve un fabrikaları bulunur.  Kermanşah bir çok alanda bölgesine hizmet sunmaktadır. Ticaret ve tarımda oldukça iyi olan Kermanşah’ta yaklaşık 900 bin hektar tarım arazisi bulunmakta. Kermanşah eğitim alanında da önemli mesafe kat eden iki köklü üniversiteye sahip bir kenttir. Kermanşah birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli şehirlerdendir.