HIZLI ERİŞİM
08.05.2010

Gaziantep İle Karlstad Arasında “Mozaik Köprüsü” Kuruldu

Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Sivil Toplum Diyalogunun Geliştirilmesi Programı” kapsamında, Gaziantep-Karlstad Şehirleri Arasında Diyalogun Artırılması ve İşbirliklerinin Geliştirilmesi” başlıklı proje çerçevesinde düzenlenen faaliyetler devam ediyor.

“Kentsel Planlama ve Tasarım” konularında somut çıktıları ortaya koymak ve Türkiye'nin adaylık sürecinde AB halklarının arasında bir farkındalık oluşturarak, bu sürece yerel yönetim nezdinde katkı sağlanması amaçlandığı proje kapsamında Karlstad Çocuk ve Gençlik Merkezinde “Mozaik Uygulama Etkinliği” gerçekleştirildi.

Gaziantep ve Karlstad kardeş şehirleri arasında diyalogun artması, işbirliğinin kurulması faaliyetleri kapsamında gerçekleşen etkinlikte Gaziantep Büyükşehir Belediyesini GAMEK Mozaik Okulu öğretmen ve öğrencilerinin yer aldığı 4 kişilik mozaik ekibi temsil etti.

Kardeş Şehir ilişkilerinin geliştirilmesi, kültürel kaynaşma ve Gaziantep’ in tanıtımına katkı sağlanmasının amaçlandığı “Uygulamalı Mozaik Eğitimi Programı”nda, Zeugma Antik Kenti ve Mozaikleri başta olmak üzere Gaziantep’in tarihi, kültürü, mutfağı, el sanatları, müzeleri hakkında sunumlar yapıldı.

İsveçli katılımcılara mozaiğin tarihi, yapılışında kullanılan aletler ve yapılış tekniklerini anlatan sunumun ardından, uygulamalı çalışmalar yapıldı.

İsveç’in Karlstad şehrinde bir hafta süren ve İsveç halkının yoğun bir ilgi gösterdiği mozaik etkinliğinde, GAMEK Mozaik Okulu öğretmenleri 3 hafta süren bir çalışmanın ardından yaptıkları, Karlstad şehrinin en önemli sembolik yapısı olan Taş Köprü’nün mozaik çalışmasını Karlstad Belediyesi yetkililerine hediye ettiler.