HIZLI ERİŞİM
18.10.2011

Gaziantep İle Cetinje Belediyeleri İşbirliği İçin Evet Dediler

İmza töreni öncesi Başkan Güzelbey’i makamında ziyaret eden Cetinje Belediye Başkanı Aleksandar Bogdanovıc kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Gerçekleşen ziyaretin ardından Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu Fuayesinde imza töreni gerçekleştirildi. İmza törenine, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Cetinje Belediyesi’ni temsilen, Cetinje Belediye Başkanı Aleksandar Bogdanovıc, Başkan Danışmanı ve Uluslararası ilişkiler Sorumlusu Drazen Blazıc, Başkan Danışmanı ve Turizm Sorumlusu Jovan Martınovıc, Özel Kalem Müdürü Valentına Vujovıc ile diğer davetiler katıldı.

 

GÜZELBEY, ‘BU İMZALARI DUVARA ASILI TABLO OLARAK GÖRMEDİK’

 

Cetinje ve Gaziantep birçok ortak yönüyle birbirlerine benzeyen iki şehir olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Cetinje Belediye Başkanı Aleksandar Bogdanovıc ile daha önce birçok programda bir araya gelmiştik. Bir tarafta Karadağ’ın eski kraliyet başkentine ev sahipliği yapmış Cetinje ve diğer tarafta birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep. Cetinje de, Gaziantep gibi tarihi dokusu zengin olan bir şehir. Bugün iki şehir arasında dostluk imzası için buradayız” dedi.

 

Başkan Güzelbey, “Cetinje şehrinden gelen misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu imza sonrasında her iki şehir arasında birçok önemli işbirliği yapılacaktır. İşbirliği anlaşmasından sonra iki şehir arasında kültürel ve sosyal ilişkiler gerçekleşecek. Bugüne kadar yaptığımız bütün protokoller sonrasında bu işbirliğini hayata geçirdik ve biz bu işbirliğini duvara asılan tablo gibi görmedik. Bu vesileyle kentimize gelen Belediye Başkanı Aleksandar Bogdanovıc ve ekibine teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

 

Kendilerine gösterilen misafirperverlik için Başkan Güzelbey’e teşekkür eden Cetinje Belediye Başkanı Aleksandar Bogdanovıc, “Karadağ ve Türkiye arasında geleneksel bir dostluk ilişkisi zaten var. İki şehir arasındaki ilişkiler bu imzayla daha da ileriye gidecek. Buna olan inancım tamdır. Gaziantep’i gezdik ve çok etkilendik. Başkan Güzelbey’in yaptığı sunumlarda 7 yıl öncesiyle şimdi arasında çok fark oluştuğunu gördük. Şehirde çok güzel projelere imza atılmış. Türkiye ile Karadağ arasında eskiye dayanan güzel ilişkileri devam ettirmek istiyoruz. Bu işbirliği antlaşmasıyla bu bağ daha da güçlenecek. İşbirliğini tarım, turizm ve kültürel alanlarında sürdürmek istiyoruz. Özellikle bu alanlarda iki şehrin stratejik alanları ön plana çıkacaktır” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından işbirliği antlaşması imzalandı. İmzaların atılmasından sonra iki başkan birbirlerine çeşitli hediyeler takdim etti. Davetliler Başkan Güzelbey tarafından konuk belediye başkanı Aleksandar Bogdanovıc onuruna düzenlenen kokteyle katıldılar.