HIZLI ERİŞİM
17.07.2011

Gaziantep Hayvanat Bahçesini 2011 Yılının İlk 6 Ayında 870 Bin Kişi Ziyaret Etti

258 tür ve 4550'dan fazla hayvan mevcuduna sahip Gaziantep Hayvanat Bahçesi, gerek Gaziantep gerekse il dışından gelen binlerce ziyaretçinin ilgi odağı haline geldi.

 

Dünyanın ilk dört Avrupa’nın ikinci Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük Hayvanat Bahçesi olma özelliğini taşıyan Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi, 2011 yılının ilk 6 ayında büyük bir ziyaretçi akınına uğradı.

 

Yaz mevsiminde yurtdışından gelen gurbetçilerin yanı sıra Halep’ten gelen turistler tarafından da yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Gaziantep Hayvanat Bahçesini 2011 Ocak-Haziran Ayları arasında toplam 870 Bin kişi ziyaret etti.


Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Müdürü M. Celal Özsöyler yaptığı açıklamada, “2011 yılı içerisinde Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesinde çeşitli türlerde gerçekleşen doğumlarla hayvan sayımız 4550’a ulaşmıştır.

 

Ziyaretçilerimiz en çok kangurular, midilliler, ceylanlar, kızıl geyik, yaban keçisi, karaca, balık türlerine ilgi gösteriyorlar. Geçen yıl kurduğumuz at maneji çocukların vazgeçilmez mekânı oldu. Ayrıca ziyaretçilerimize bahçemizin tamamını geze bilmeleri için tren turları, hasta ve özürlü vatandaşlarımız için özürlü araçları, ziyaretçilerimizin bahçe içerisinde dinlenebilmeleri için parklar, kafeterya ve restoranlar, çocuklar için bahçenin muhtelif bölgelerinde çocuk oyun grupları ile hizmet veriyoruz” dedi.

 

Özsöyler; “Yakın iller başta olmak üzere diğer illerden ve özellikle komşu ülke Suriye’den gelen konuklar hayvanat bahçemize yoğun ilgi gösteriyorlar. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak artan ilgi karşısında hayvanat bahçemizdeki tür sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda 2012 yılında yeni türler getirmeyi planlamaktayız' diye konuştu.