HIZLI ERİŞİM
03.08.2022

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR, SULAMA KANALLARINDA KAPALI SİSTEM KULLANACAK

SU KAYBININ AZALMASIYLA VERİM ARTACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey ilçesinde bulunan Burç Göleti’ne bağlı açık trapez sulama kanallarının kapalı sulama kanalı sistemine geçmesiyle buharlaşmayı önleyerek su kaybını azaltılarak daha fazla alanın sulanacağını belirtti.

Mevcut sulama kanallarının kapalı sistemle değiştirilmesinin planlandığı, 7 milyon 500 bin TL’lik proje için Burç Göleti’nde incelemelerde bulunan Başkan Fatma Şahin, yapılacak çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldı.

BÖLGEDE SULANABİLİR TARIM ARAZİSİ 4 KATINA ÇIKACAK

Bölgede bulunan Yazıbağı, Sırasöğüt, Akpınar ve Kavşak köylerini kapsayan sulama kanalı projesiyle beraber sulanabilir tarım arazisi 4 katına çıkmış olacak, çift ürün elde edilmesi ve sulamayla çiftçi mali olarak rahatlatılacak.

ŞAHİN: BEREKETLİ HİLALİN ORTASINDA TEK YAPILMASI GEREKENİN TOPRAĞI SUYLA BULUŞTURULMASI

İncelemeler sonrası konu hakkında açıklamada bulunan Başkan Fatma Şahin, bereketli hilalin ortasında tek yapılması gerekenin toprağı suyla buluşturulması olduğunu söyledi.

Şahin, son aldıkları kararla birlikte kapalı sisteme geçilmesiyle, gelen suyun kayıp yaşamadan iletileceğini belirterek şunları kaydetti:

“Sulanabilir alanların artması ve çift ürün alınmasıyla çiftçi ve bölgenin refah seviyesi artacak. Şahinbey, Gaziantep bu bölgenin ana damarı. Göletimiz çok önemli bir gölet. Bu bölgedeki en büyüğü. Göletteki sulama kanallarını güçlendiriyoruz. Çiftçimizin suya ulaşması, dolayısıyla toprağın suya ulaşmasını sağlıyoruz. Bunun sonunda da verimliliğin arttığı, ikinci mahsulün hızlı bir şekilde alındığı yeni bir dönemi inşa ediyoruz. Bir taraftan belediyelerimiz hem Şahinbey hem de Büyükşehir Belediyesi, yeminden, gübresine büyük destekler veriyor. Bir taraftan da su toprakla buluştuğu, yaptığımız çalışmayla verimliliğin arttığı yeni bir dönemin başlangıcını hep birlikte inşa etmiş olacağız. Sonuçta mavi yeşille, insan suyla, su toprakla buluşacak. Bunu birlikte yapacağız.”

2023’E EN GÜÇLÜ GİREN İL BİZ OLACAĞIZ

Başkan Fatma Şahin, pandemi sürecinin kendi kendine yetmenin önemini gösterdiğini ifade ederek, “Taşıma suyla değirmen dönmüyor. Buradaki toprakların verim ve bereketini arttırmak gerekiyor. Kendi kendimize yetmemiz su ve topraktan başlıyor. Çiftçimizin ekonomisi rahatlarsa esnaf, gıdaya dayalı sanayi rahatlayacak. Böylelikle şehrin ekonomisi ve ülkenin ekonomisi rahatlayacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023’e en güçlü giren il biz olacağız” diye konuştu.

BU TAKIM OYUNU SONUNDA SULANABİLİR ARAZİLERİ SULAYACAK ALTYAPIYI OLUŞTURACAK, YENİLENEBİLİR ENERJİYLE DE TAÇLANDIRACAĞIZ

İl genelinde yürütülecek sulama kanalı projesi için Ankara’da yürütülen temaslar sonucu onay ve mali destek alındığını belirten Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir taraftan Devlet Su İşleri (DSİ) yapıyor bir taraftan GAP’dan destek alarak biz yapıyoruz. Valiliğimiz de yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi için çalışma yapıyor. Bu tam bir takım oyunu. Bu takım oyunu sonunda bütün sulanabilir arazileri sulayacak altyapıyı oluşturacak yenilenebilir enerjiyle de taçlandıracağız.”