HIZLI ERİŞİM
10.08.2010

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı 1. Bileşimi Yapıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Asım Güzelbey, meclis toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada geçtiğimiz Cuma günü hayata gözlerini yuman Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi M.Yaşar Torun’un vefatından duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek meclis üyelerini merhumun aziz hatırası önünde saygı duruşuna davet etti.

Başkan Güzelbey, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’ndan M.Yaşar Torun’un biyografisini okumasını istemesi üzerine, Başkan Tahmazoğlu, insan ve yaşam sevgisi ile dolu, örnek insan olan M.Yaşar Torun ile dostluk ve mesai arkadaşlıklarından bahsederek, meclis üyelerinden, onu tanıyanlardan helallik ve ardından ruhuna fatiha okumalarını istedi.

Hayat acısıyla, tatlısıyla herşeye rağmen devam ediyor, bugün varız diyen Başkan Güzelbey, “Kimseyi kırmadan şehrimiz için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Temmuz ayında Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen projeleri özetleyen Başkan Güzelbey, “Gaziantep turizm atağı yapmış bir şehir. Somut olan ve olmayan kültürel unsurları ile ön plana çıkan şehrimiz geçtiğimiz hafta sonu Yavuzeli –Rumkale’de düzenlenen Offshore Dünya Şampiyonası ile eşsiz tarihi zenginliğini ve doğal güzellikleri tanıtma fırsatı buldu” dedi.

Şehir içi ulaşımda modern çözümler sunmaya devam ettiklerini belirten Güzelbey, GATEM Kavşağı’nın yarın itibarı ile açılacağını, resmi süresi 105 gün olan bu kavşağı da diğerleri gibi belirttikleri tarihten çok önce tamamladıklarını, bu arada Erikçe Kavşağına Ekim Ayında başlayaclarını, 1.Organize Kavşağının inşaatının da Karayolları tarafından yapılması ile yıl sonuna kadar 3 kavşağın da şehre kazandırılacağını” söyledi.

Hafif Raylı Sistemde gelinen son nokta, Ortak Akıl Binasının açlışı ve Yeşilsu Parkında gerçekleştirilen düzenlemeler hakkında da bilgiler veren Başkan Güzelbey, ‘Göksu Baraj Projesinin hazırlanmasında son aşamaya gelindiğini, inşaat çalışmalarının bitişi ile Gaziantep’in uzun bir süre su ihtiyacını karşılayacak yeni bir içme suyu kaynağına kavuşacağını ve sıfır enerji maliyeti ile şehre su verileceğini’ belirtti.

Güzelbey, ‘Eblehan, Eyüpoğlu, Hasırcıoğu Sokakları ve Kastelbaşı Çıkmazındaki restorasyon çalışmalarının Bey Mahllesinde gerçekleştirilen çalışmalarla ile bütünlük teşkil edeceğini, Gaziantep’e gelen turistlere sunulacak gezi mekanın genişleyeceğini, bu sayede turistleri şehirde daha uzun konaklatabileceklerini’ vurguladı. ‘Şıhcan ve Gaziler Caddesinin de için yer aldığı düzenleme çalışmalarının önümüzdeki dönemde gerçekleştirileceğini, Bakırcılar Çarşısı örneğinde olduğu gibi aydınlatması, dış cephesi, dinlenme grupları ile bütüncül bir çalışmanın yapılacağını’ söyledi.

Büyükşehir Belediyesi olarak 2004 yılından bu yana geleneksel hale getirdikleri Ramazan Şenliklerinin yedincisini kutlamak için gerekli tüm çalışmaların tamamlandığını dile getiren Başkan Güzelbey, ‘Gaziantep halkına geçmiş günleri tadında bir ramazan yaşatmak için her türlü hazırlığı yaptıklarını, gerekli tüm önlemleri aldıklarını’ hatırlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in verdiği bilgilerin ardından yoklama yapıldı, bir önceki dönem raporu okunarak oylandı ve ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Bir önceki dönem raporunun okunarak oybirliği ile kabul edildiği Büyükşehir Meclisinde gündeme alınan 30 madde görüşüldü.

30 maddenin yer aldığı meclis toplantısında gündeme alınan maddelerle ilgili komisyon raporları okundu. 6 madde teklif karar kabul edildi. 24 madde ise Bayındırlık ve İmar Komisyonuna sevk edildi. Gündeme alınan 4 maddeden 2 si teklif karar, 1 Bütçe Komisyonuna Sevk ve 1 de İmar Komisyonuna sevk edildi.

Gündeme alınan maddelerden Pakistan’ın Haydarabat Şehri ile ekonomik, sosyal ilişkiler, deneyim paylaşımı ve ülkeler arası ilişkileri güçlendirmek amacıyla Kardeş Şehir Protokolünün imzalanması amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’e yetki verilmesine oy birliği ile karar verildi.

Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri tarafından gündeme alınan 30 maddenin görüşülmesinin ardından görüşülecek madde kalmadığından Ağustos Ayı 2.Bileşiminin 13.08.2010 Cuma günü saat 15:00’de yapılmasına karar verildi.