HIZLI ERİŞİM
07.05.2010

“Gatem Köprülü Kavşağı” İçin İlk Kazma Pazar Günü Vuruluyor

09 Mayıs 2010 Pazar günü GATEM Toptancılar Sitesi girişinde başlayacak Köprülü Kavşak çalışması için trafik akış güzergâhı yeniden düzenlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi yeni dönem projelerimizi açıklarken 2010 yılı içinde, Gaziantep halkının hizmetine sunduğumuz 9 adet Yonca Yapraklı ve Köprülü Kavşaklara ek olarak 2 yeni Köprülü Kavşağın da yer aldığının müjdesini vermiştik.

İşte bu kavşaklardan ilki ve Adana-Şanlıurfa istikametindeki transit trafik akışındaki rahatlamanın son halkasında yer alan GATEM Köprülü Kavşağı’nın çalışması için kazmayı hafta sonu vuruyoruz. Bu çalışmamızın resmi süresi 105 gün olmasına karşın, daha önce yaptığımız diğer kavşak çalışmalarımızda olduğu gibi ortalama 3 ay, yani 90 günde tamamlayıp Gaziantep halkının hizmetine sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Güzelbey, “Çalışmalar dolayısıyla trafik akışının aksamaması için ulaşım, Küsget Köprü Kavşağından Anafartalar Caddesine dönerek Urfa istikametindeki Opet yanından çıkacak şekilde planlanmıştır. Urfa istikametinden geliş güzergâhında ise SANKO Makine yanından Gazikente verilen girişi kullanan sürücüler 11 Nolu Caddeden açılan yol ile İpek Yoluna girebilecekleridir.

Bu güzergâhlara ek olarak Gatem içerisine Shell Petrolden 50 m önce 17 nolu caddeden verdiğimiz giriş sayesinde vatandaşlarımız için alternatifli ulaşım imkanı sağlamış olduk” diye konuştu.

“Yaklaşık olarak 5 Milyon 780 Bin Türk Lirasına mal olması planlanan Köprülü Kavşağın oturacağı uzunluğun 452 metre, köprü açıklığının ise 129 metre olacağını ifade eden Başkan Güzelbey, “Çimento Kavşağı ile benzerlik taşıyan Gatem Köprülü Kavşağının göbek çapının 61 metre olacağın” söyledi.

GAZİKET YENİ BİR SOSYAL MEKÂNA KAVUŞACAK
Gaziantep-Urfa istikametinde Gatem Köprülü Kavşağı’nın bitiminde sağ tarafta yer alan yeşil alanının genişletilerek ağaçları, oyun grupları, piknik ekipmanları, çeşmesi ile Gazikent halkının hizmetine sunulacağını ifade eden Güzelbey, “Bölge halkı bize böyle bir alana duydukları ihtiyacı kavşak çalışması öncesinde dile getirmişti. Biz de projeyi oluştururken halkımızın bu isteğini dikkate alarak proje içerisine kattık. Toplam bütçeye dahil olan bu çalışma bölge halkının ihtiyacı olan sosyal mekanı karşılayacaktır” dedi.

Başkan Güzelbey Gatem Köprülü Kavşağının tamamlanmasının ardından Adana-Şanlıurfa istikametindeki transit akışın sağlanması amacıyla planlanan son kavşağı da Başpınar’da Bölge Trafik Önünde yapacaklarını söyledi.