HIZLI ERİŞİM
07.09.2020

GASTROANTEP TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

- GASTRONOMİ GÜNLERİ FISTIK HASADIYLA BAŞLIYOR

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 10-13 Eylül tarihlerinde gerçekleştireceği “Uluslararası GastroAntep Hasat Günleri” Tanıtım Toplantısı basın mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleşti. Batalhöyük’te düzenlenecek, Gaziantep kültürü ve yemekleri Dünya’ya tanıtacak GastroAntep, fıstık hasadı ve şire yapımıyla başlayacak.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle Uluslararası GastroAntep Festivali’nin bu yıl üçüncüsünü ‘GastroAntep Hasat Günleri’ olarak düzenliyor. Hasat günlerinin tanıtım toplantısı basın mensuplarının katılımıyla Büyükşehir Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Özgüler, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz’ın katıldığı tanıtım toplantısında GastroAntep’in geçmiş yıllara göre bölge ekonomisine katkısı, Gaziantep Mutfağı’nın tanıtımı ve şehre etkisi konuşuldu, basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

PROGRAMLAR CANLI YAYINDAN TAKİP EDİLECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV), İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ile iş birliği içinde 10-13 Eylül tarihleri arasında yapılacak hasat günlerinin yeni tip Koronavirüs (COVID-19) Salgını’ndan dolayı GastroAntep sosyal medya hesapları ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile GastroAntep resmi WEB sitelerinden canlı yayınlarla takip edilebileceği belirtilirken, düzenlenecek paneller, workshoplar hakkında bilgi verildi. Yeni oluşan turizm trendleri ve dijitalleşme ile ilgili sunumların yapıldığı toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sonrası oluşan yeni sisteme adapte olabilmesi ve “akıllı kent” adına şu ana kadar yapılan yatırımlara değinildi.

ŞAHİN: CANLI YAYINLARLA MİCHELİN YILDIZLI ŞEFLER VATANDAŞLARLA BULUŞACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GastroAntep’te yeni normal düzende alınan koruyucu önleyici tedbirlerin devam edeceğinin altını çizerek, “  Yerimiz Batalhöyük olacak. 3 günlük programımız var, kültür gezilerimiz olacak. Ardından etkinliklerimiz sürecek. Şire yapacağız. Pandemiyle birlikte şire, sağlıklı gastronomi ve vücudun yüksek bağışıklık sistemini koruyan bir ürün. Workshoplarımız devam edecek. Panellerimizi organize edeceğiz. Kadın girişimciliği ile ilgili bir panelle başlayacak festivalimiz. Bu konuda neler yapılabilir ayrı bir parantez açarak konuşacağız. Oğuzeli’nde kurulan kooperatifle birlikte ev ekonomisinin ve ilçe ekonomisinin rahat bir nefes aldığının altını çizeceğiz. Özellikle Oğuzeli’nde aileleri ziyaret ettiğimiz zaman patlıcanı, kabağı kuruturken akşam vaktinde de eşleri eve geldiğinde kadınlara nasıl destek olduğunu katılımcılarımıza anlatacağız. Gördüğünüz gibi aile ekonomisi böyle vücut buluyor. Hem ilçe ekonomimiz hem de aile ekonomimiz güç kazanıyor. Artık yerelden evrensele bir anlayış hakim. Yerellik çok güçlü bir pozisyonda yer almakta. Bu düşünce ile ilgili kim ne söylüyor, bunları dinleyeceğiz. Her biri kendi alanında söz sahibi olan kişiler. Tarımsal üretimin daha nasıl şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacağına dair yeni yollar arıyoruz. İstanbul’daki marka ve otel zincirleri, artık yöresel yemek günlerine girmeye başladı. Böylelikle yöresel yemekleri kendi programına alan büyük otel ve restoran zincirleri, bizim amacımıza katkı sağlayacak bir yol haritası belirlemiş durumda. Artık insanlar başka bir lezzete yönelmek istiyor. Nedeni ise güneşten ve topraktan gelen lezzet. İyi biberiniz olmazsa iyi salça yapamazsınız. Böylelikle toplamda iyi bir yemek yeme fırsatınız da olmaz. Bunların hepsi birbirleriyle ilintilidir. Ayrıca kentte yeni markaların oluşması için mücadele verilecek. Zincir marketlerin hizmet sektörüne adapte edebilmek için yeni bakış açıları ve programlar hayata geçireceğiz. Bu sorunun yanıtını aramak zorundayız. 10 ila 13 Eylül arası dijital ortamda birçok soru düzenlenen panel ve programlarla aydınlık kazanacak. Dijital ortamda yapılacak etkinliğimizin büyük bir yeri olacak. Çünkü canlı yayınlarla Michelin yıldızlı şefler vatandaşlarla buluşacak. Büyük bir kitleye ulaşacaklar. Bu çok önemli” diye konuştu.

BÖLGESEL KALKINMAYI HEDEFLİYORUZ

Konuşmasının devamında ihracatta Ankara’yı geçerek 5’nci sıraya yerleştiklerini belirten Başkan Fatma Şahin, “Biz bölgesel olarak hiçbir komşumuzla yarışmıyoruz. Aksine bölgesel kalkınmayı hedefliyoruz. Gücümüzü birleştirip bölgesel kalkınma için mesai harcamalıyız, gayret göstermeliyiz. Rakamlar bizlere yeni yol haritaları sunuyor. Ne yapmamız gerektiği hakkında fikir sunuyor. Bizim derdimiz, küresel bir oyuncu olmak. Gaziantep bölgede yükselen bir değer. Artık ideolojik belediyecilik sona erdi. Artık hizmet belediyeciliği var. Her sektörde var olmamız ve güçlü bir iş birliği içinde olmamız gerekiyor. Gözle görülmeyen bir mikrobun nasıl dünyayı etkisi altına aldığına hayretler içinde şahitlik ediyoruz. Yeni trendleri yeni normal düzende belirleyerek ona uygun çerçevede hareket etmemiz lazım” dedi.

CİHAN: BÜTÜN DÜNYANIN GAZİANTEP’İ KONUŞMASINI İSTİYORUZ

Tanıtım toplantısında sunum yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Dünya’da pandemi sonrası yeni bir dijitalleşme akımı yaşadığını belirtti. Gazi şehirde bu dijitalleşme ve oluşan yeni tanıtım dilinde tarih, kültür ve turizm konularında hedefler belirlendiğini aktararak şunları söyledi: “ Bütün dünyanın Gaziantep’i konuşmasını istiyoruz. Şu anda kültürde, turizmde ve gastronomide yaptığımız çalışmalarla ulusal bazda büyük ses getirdiğimizi görüyoruz. Yeni dünya düzeninde dijitalleşmeyi dikkate alarak turizm planlamamızı hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Tabi, dünya trendleri çok önemli. Bu bakış açısıyla hareket ederek güzergahlarımızı belirlemek gerekiyor. Hızlı dijitalleşmeyle birlikte yeni düzende gündelik yaşamda meydana gelen ciddi değişimler söz konusu. Deneyimleme çok önemli. Kültür ve doğa bir deneyimdir. Biz de kent sınırlarımız içerisinde bulunan miraslarımızı deneyimlemeye uygun hale getireceğiz. Yerellik çok mühim bir başlık. Sizde olup da başkasında olmayan yerel ürünleri öne çıkarttığınızda yatırım noktasında çalışmalarınızın iyi bir geri dönüşü oluyor. Onun için yerel değerlerimizi öne çıkartıyoruz. Pandemi sonrasında yeni turizm trendlerinden birisi de doğa. Dolayısıyla doğayı nasıl kullanabiliriz sorusunun cevabını araştırıyoruz. Hınzır Yaylası ve Rumkale şehirdeki doğa harikalarımızdan yalnızca bir kaçı. Şu anda Allaben Göleti’nde karavan turizmiyle ilgili altyapıyı bitirdik. İnsanların ‘yeşil yolculuk’ diye tanımladığı doğa turizmi için çalışmalarımızı başlatmış olduk. Doğallık çok önemlidir. Özellikle sürdürülebilir tarım faaliyetlerini başlattık. Oğuzeli’nde tarım okulu kurduk. Gaziantep’in en büyük serasında hafızamızda büyük bir yer tutmuş ürünlerimiz için çalışmalarımızı başlattık. GastroAntep’te organize ettiğimiz hasat günleri de dijitalleşmeyle ve pandemiyle beraber şekillendi. Pandemide toplantılar artık bilindiği üzere telekonferans yoluyla internet ortamında gerçekleşiyor. Bizim de ‘Akıllı Şehirler’ e yönelik çalışmalarımız hızla sürüyor. Bu kapsamda altyapı çalışmalarıyla birlikte hayata geçirdiğimiz uygulamalarımız mevcut. Bunlardan birisi örnek verecek olursak, ‘Şehrimi Güzelleştir’ uygulaması. Siz herhangi bir yerden şehrin görünümü, estetiği veya altyapısıyla ilgili fikir sunmanız gerektiğini düşündüğünüz bir eleştiriyi bizlere resmini çekerek ya da bilgi vererek ulaştırabilirsiniz. Akabinde de öneri ya da yapılmasını istediğiniz bir sorunu giderme durumu gerçekleştiğimizde sizlere yine bu fotoğrafı sorunun giderilmiş haliyle yolluyoruz. Daha şeffaf bir belediyecilik anlayışı için gün geçtikçe planlarımızı ve projelerimizi güçlendirip somutlaştırıyoruz.”