HIZLI ERİŞİM
20.01.2023

GASMEK GASTRONOMİ ATÖLYELERİNDE YARIŞMA HEYECANI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’na (GASMEK) bağlı hizmet veren Şıh Mehmet-Sıdıka Kökoğlu Eğitim ve Sanat Merkezi aşçılık bölümünde eğitim gören aşçı çırağı kursiyerler arasında yemek yarışması düzenlendi. Yarışma katılımcı ve izleyenlerine keyifli anlar yaşattı.  

Şıh Mehmet-Sıdıka Kökoğlu Eğitim ve Sanat Merkezi’nde yarışmada iki gruba ayrılan 16 aşçı kursiyer iki saatte belirlenen menüyü tamamlayıp puanlamaya tabi tutuldular.

Mercimek çorbası, fındık lahmacun, hünkar beğendi, kuzu incikli firik pilavı, muhambara, köşker salatası, Nurdağı salatası, Antep ezmesi, burmalı kadayıf ve gül şerbeti gibi çeşitli yemekler yapan kursiyerler, yarışma sonunda aldıkları notlar uygulamalı sınav puanı olarak modüllerine yansıtılarak belge almaya hak kazandı.

Merkezde 25 branşta 615 kursiyer eğitim alırken, aşçı çırağı, aşçı yardımcısı, Gaziantep mutfağı, pastacı çırağı, pastacı yardımcısı, butik pastacılık gibi birçok branşta kursiyerler, profesyonel mutfaklarda çalışmak için aldıkları belgelerle uluslararası alanda geçerliliği olan sertifikaları tamamlamayıp dünyanın her bölgesinde iş imkanı bulabiliyor.

KURSİYERLER, GASMEK KURSLARINDAN MEMNUN

Aşçılık eğitimi gören Özcan Güner, kursta bilmediği yemek ve tatlıları yapmayı en ince ayrıntısına kadar öğrendiğini belirterek, “Bilgi üstüne bilgi ekliyoruz. Kendimizi geliştiriyoruz. Başkanımız Fatma Şahin’e çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. O belgelerle daha güzel yerlere gelebilmek için kursumuza gelip devam ediyoruz. Hocalarımızla eğlenceli çalışma yaparak güzel bir gün geçiriyoruz” dedi.

Merkez açıldığından beri aşçılık eğitimi aldığını ifade eden kursiyer Esra Akşimşek, “Fatma Şahin’e burayı açtığı için çok teşekkür ederim. Aldığım eğitimlerle kendimi geliştirerek iyi bir aşçı ve şef olmak istiyorum” diye konuştu.

Kursiyerlerden Nebahat Aleyna Yaver ise, kursa annesiyle birlikte katıldığını dile getirerek “Güzel vakitler geçiriyoruz burada. Fatma Şahin’e çok teşekkür ederiz bu imkanı bize sağladığı için” dedi.